Якщо людина, що опинилася поруч з постраждалим, знає, як діяти до приїзду швидкої, то вона не тільки врятує його життя, але і дозволить хворому уникнути необоротних патологічних змін. За словами лікарів, важливо не втратити час і вкластися в так зване терапевтичне вікно (3 години з моменту початку порушення мозкового кровообігу). Отже, що потрібно знати про інсульт?
До ознак, за якими можна спрогнозувати наступ інсульту, відносяться: сильний головний біль, запаморочення, втрата свідомості, нудота і блювота, зайва сонливість, несподіваний розвиток навіть короткочасної втрати свідомості, поява судом. Зазвичай це характерно в разі геморагічного інсульту (крововилив в мозок або під його оболонки), який розвивається в результаті розриву судини головного мозку (серед причин називають слабкість судин і високий артеріальний тиск).
При ішемічному інсульті (обумовлений припиненням або різким зменшенням кровопостачання окремих ділянок мозку) дані ознаки зазвичай менш виражені і не визначають тяжкість стану. Наприклад, головний біль і запаморочення можуть взагалі бути відсутнім. Через порушення кровопостачання уражаються різні області центральної нервової системи, керівні окремими функціями. Можуть виникнути м'язова слабкість в кінцівках (в руці і нозі з одного боку), оніміння половини тіла, порушення мови, можливо двоїння в очах, косоокість.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Аневризма головного мозку: перші симптоми недуги Отже, в першу чергу людині, що опинилася поруч з хворим, необхідно взяти себе в руки і не впадати в паніку. При виклику бригади швидкої допомоги медики рекомендують чітко охарактеризувати, що сталося, щоб приїхала не загальнотерапевтичного бригада, а спеціалізована неврологічна. До її приїзду слід укласти хворого, надати його голові піднесене положення (не вище 30 градусів). Важливо відкрити кватирку або вікно, щоб забезпечити приплив свіжого повітря, зняти або розстебнути одяг.
Лікарі радять періодично перевіряти частоту пульсу і рівень артеріального тиску хворого. Якщо тиск підвищений, то хворому потрібно дати засіб, який він зазвичай приймає в таких випадках. Головне - не викликати різкого зниження. При перших ознаках блювоти голову хворого потрібно повернути на бік, щоб блювотні маси не потрапили в дихальні шляхи. Якщо у потерпілого є знімні протези, то їх потрібно витягти з рота. можна дати потерпілому кілька таблеток гліцину (2-4 шт.) під язик з інтервалом 30 хвилин. Також можна дати ліки, що надають сечогінну дію.