Вітамін А допомагає утворенню у сітківці ока світлочутливого пігменту, завдяки якому ми бачимо як вдень так і вночі. Де ж його шукати?
Джерелом, багатим на вітамін А, є печінка, яєчний жовток, молоко, молочні продукти. Попередники вітаміну А (так звані провітаміни) – це каротиноїди. Найвідоміший серед них – це β-каротин. З провітамінів організм здатний синтезувати вітамін А. β-каротин міститься у таких овочах та фруктах, як морква, савойська капуста, шпинат, гарбуз, абрикос, диня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обліпиха: натуральні ліки від ракуЧим загрожує недостача вітаміну А?Брак вітаміну А загрожує тим, хто не вживає чи вживає в невеликих кількостях молочні продукти, печінку, овочі (наприклад, вегетаріанцям). У розвинутих країнах в наш час досить рідко зустрічається серйозний брак вітаміну А, при якому розвивається нічна (куряча) сліпота, сухість та розм’якшення рогової оболонки очей. У той же час варто зазначити, що у багатьох районах країн Азії, Африки та Південної Америки найпоширенішою причиною дитячої сліпоти і на сьогодні є дефіцит вітаміну А.
За даними досліджень, в Угорщині надходження з їжею вітаміну А коливається в межах добової потреби, часто знаходиться трохи нижче а норму або майже на її межі. Надходження вітаміну А у кількості нижче норми викликає так званий стан граничного дефіциту, яке можна підтвердити лише за допомогою лабораторних методів, але нестача вітаміну навіть у мінімальних розмірах уже впливає на функції життєдіяльності.
Нагадуємо, раніше ми писали про те
які продукти зміцнюють зір.