Погіршення сну або його відсутність може бути обумовлено масою причин: стрес, надлишок інформації, психологічні навантаження, нестача вітамінів, прийом ліків. Це веде до порушення працездатності, психологічних розладів і навіть ожиріння.
Як налагодити процес повноцінного сну своїми зусиллями, не вдаючись до снодійних? Якщо проблема психологічна, вам допоможуть прості правила, користуйтеся ними, і ваш сон прийде в норму. Подбайте про фізичний комфорт. Ліжко має бути зручним, краще придбати ортопедичний матрац.
Подушка не повинна бути занадто великою або маленькою, зараз можна придбати подушку з ефектом пам'яті, вона забезпечить оптимальну підтримку шиї, голови та хребта. Виберіть постільний комплект з натуральних тканин, краще неяскравих теплих тонів. Якщо ви спите в піжамі або нічній сорочці, то краще, щоб вона була правильного розміру, маленькі будуть тиснути, у великих можна заплутатися.
У кімнаті повісьте щільні штори або жалюзі. Вимикайте всілякі подразники: телефон, телевізор, світлові прилади. Перед сном провітрюйте кімнату, насичене киснем повітря дозволить вам розслабитися, зробити процес сну легким і приємним. Температура повітря теж повинна бути комфортною, краще, якщо вона буде +22 градуси за Цельсієм. Лягайте спати вчасно, щоб у вас виходило як мінімум 7-8 годин повноцінного відпочинку.
Не спіть днем. Денний сон зіб'є ваші біологічні годинники. Якщо ви працюєте позмінно і ваш сон хронічно порушений, міняйте роботу. Прогулянка на ніч - хороший стимул для здорового засипання. Головне, щоб це не був активний спорт, інакше ваш стан перейде в розряд порушеного, і ви не зможете заснути. Балуйте себе теплими ваннами з травами, піною, морською сіллю. Якщо не любите ванну, то душ приймайте теплий, ближче до гарячого.
Не їжте перед сном. Після ситної вечері організм витрачає свої ресурси і сили на травлення. Але й на голодний шлунок вам теж не вдасться заснути. Останній прийом їжі повинен бути за 2-3 години до передбачуваного сну. Нехай це буде щось не надто калорійне: фрукти, вівсянка, склянку кефіру або йогурту. Допоможе вам заснути склянка теплого молока з медом за годину до сну. Ще добре стимулюють сон трав'яні чаї. На склянку окропу покладіть чайну ложку ромашки, залиште на 30 хвилин, процідіть і випийте за 40-50 хвилин до сну. Заспокійлива дія робить м'ята: на склянку окропу потрібна одна столова ложка листя, настоюйте 20 хвилин.
Не дивіться на ніч телевізор. Краще виберете літературний жанр, який буде вас заспокоювати, і читайте перед сном. Ще можна слухати заспокійливу музику.