Здоровому будь-яка погода нормальна. Хоча самозахист організму від екстремальних природних умов аж ніяк не безмежна. Літня спека - випробування "на міцність" навіть для здорової людини. Спека змушує працювати в авральному режимі легені, серце, нирки. А якщо вони хворі? Кому ж особливо протипоказана спека?
Дуже важко переносять її як гіпертоніки, так і гіпотоніки. Артеріальний тиск скаче, і необхідно з потроєною увагою стежити за його динамікою, щоб своєчасно коригувати дозування препаратів. Як би не мучила спрага, гіпертонікам слід пити воду мінімально, щоб не викликати перепадів тиску і гіпертонічних кризів.
У людей з ішемічною хворобою серця і у тих, що перенесли інфаркт міокарда в найспекотніший час - з 10-11 і до 17-18 годин - серцевий м'яз гірше забезпечується киснем. Тому саме в ці години найчастіше трапляються напади. Щоб знизити їх ймовірність, не слід виконувати ніяких робіт, що вимагають фізичної напруги.
У тих, хто пережив інсульт, в спеку багаторазово зростає ризик спазмів мозкових судин, повторних інсультів. Будь-які фізичні роботи слід виключити повністю, не можна навіть довго перебувати в похилому положенні, опускати голову вниз.
Літня спека - важке випробування і для хворих на тиреотоксикоз. Під впливом високої температури повітря, потужних ультрафіолетових променів щитовидна залоза вкидає в кров тиреоїднігормони в надмірних кількостях. Їх надлишок викликає тахікардію, гарячковий стан, посилене потовиділення, перепади настрою.
Спека протипоказана також при запальних захворюваннях нирок. Влітку вони часто загострюються, особливо при купанні під відкритим небом. Не можна допускати і зневоднення організму, але не можна і пити багато рідини. Сечогінні засоби слід приймати лише за призначенням лікаря.
Дуже обережними повинні бути діабетики. Спекотним літом, як правило, завжди підскакує рівень цукру в крові, навіть незважаючи на прийняті препарати. Крім того, значно зростає ризик швидкого зневоднення організму.
Кров при високих температурах стає в'язкою, вона застоюється у венах, і в них можуть утворитися тромби. Підвищується ймовірність небезпечних ускладнень варикозу і особливо тромбофлебіту. Навіть при необережному, різкому русі тромб може відірватися. Категорично не можна перебувати під відкритим небом в години найбільшого сонячної активності.
Влітку відбувається максимальний сплеск ускладнень хронічних захворювань вуха, горла, носа. Багато втамовують спрагу сильно охолодженими напоями, морозивом, купаються в холодній воді. Різкі перепади температури можуть призвести до загострення хронічних ларингітів, синуситів, гайморитів.
Літо - справжня кара для алергіків. Буйно квітне рослинність, в жаркому, сухому повітрі багато пилку, пилу, мікроорганізмів, і симптоми алергії проявляються особливо болісно.
Тривале перебування на спекотному сонці протипоказано всім людям зі світлою шкірою, рудим волоссям, безліччю родимок. Сонячні ванни, що призводять до "обгорання", - найбільша небезпека, яка може спровокувати рак шкіри.
Агресивні ультрафіолетові промені наражають на небезпеку і очі. Вони можуть прискорити розвиток катаракти, погіршити стан сітківки при її дистрофії. Через високий підйому внутрішньоочного тиску можливі крововиливи в сітківку з частковою або повною втратою зору, перш за все у гіпертоніків і діабетиків.
Спека, пекуче сонце - додаткові фактори ризику для жінок з порушеннями менструального циклу, хронічний аднекситом, міоми, ендометріоз. Насилу переносять спеку багато майбутніх мам, через нього зазвичай посилюються набряки, пітниця, задишка. Особливо важко вагітним жінкам, що страждають токсикозом.