Фармакологічна група. Протигельмінт ні засоби. Похідні тетрагідропіримідину. Код АТС Р 02С С 01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Діє на гельмінти в ранній фазі розвитку та на зрілі форми, не впливає на личинки в стадії міграції. Ефективний відносно Enterobius vermicularis, Ascaris lumbricoides, Anсylostoma duodenale, Necator americanus, Trichostrongylos orientalis, Trichostrongylos colubriformis. Деполяризуючий ефект пірантелу призводить до нейромускульного блоку, в результаті якого м`язи гельмінта спазмуються. Наслідком спазматичного паралічу гельмінта є видалення паразита шляхом кишкової перистальтики.
Фармакокінетика. Внутрішньо кишкове всмоктування препарату дуже слабке у результаті нерозчинності пірантелу памоату. Після прийому внутрішньо в разової дозі 10 мг/кг маси тіла, максимальна концентрація становить 0,005 – 0,13 мкг/мл та досягається протягом 1 – 3 годин. Частково метаболізується в печінці до N-метил-1, 3-пропан діаміну. Виводиться з фекаліями (50% прийнятої дози – в незмінному стані) та з сечею (приблизно 7% – в незмінному стані та у вигляді метаболіту).
Показання для застосування. Ентеробіоз, аскаридоз, анкілостомоз, некатороз.
Спосіб застосування та дози. Термін лікування та доза підбирається індивідуально. Призначають одноразово у будь-який час, не має потреби приймати послаблюючі засоби або утримуватись від вживання їжі перед прийомом пірантелу. При ентеробіозі і аскаридозі дітям старше 3 років призначають у дозі 125 мг на 10 кг маси тіла. Дорослим і підліткам – 750 мг; при масі тіла більше 75 кг – 1000 мг. Для досягнення клінічного ефекту при лікуванні ентеробіозу необхідно ретельно дотримуватись правил особистої гігієни, перш за все дітям, а також повторний прийом Немоциду через 3 тижні.
При анкілостомозі і некаторозі приймають у таких самих дозах, як і при аскаридозі. При тяжких формах призначають подвійну дозу – 20 мг на кілограм маси тіла в 1 або 2 прийоми протягом 2–3 днів.
Побічна дія.
З боку шлунково-кишкового тракту: рідко – зниження апетиту, нудота, блювання, діарея, біль в животі, підвищення активності печінкових трансаміназ.
З боку центральної нервової системи: рідко – головний біль, запаморочення, сонливість, безсоння. В окремих випадках – галюцинації, сплутаність свідомості, парестезії.
Інші: шкірний висип, свербіж, пропасниця.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів, які входять до складу препарату. Застосування препарату при значних порушеннях функції печінки небажане.
Передозування. У зв`язку з мінімальними кількостями пірантелу, що адсорбується, навіть значне передозування не викликає ніяких ознак інтоксикації. Лікування. У разі необхідності негайно звернутися до лікаря. Симптоматична терапія.
Особливості застосування. Дітям до 3 років призначають пірантел у вигляді суспензії (наприклад, Немоцид суспензія). В експериментальних дослідженнях тератогенних ефектів Немоциду не встановлено. При необхідності препарат може застосовуватися в період вагітності та лактації.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не застосовувати препарат разом з левамізолом (потенціація токсичності левамізолу) та з піперазин ом, який є антагоністом протигельмінтної дії пірантелу.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі від 8 до 25°С, у сухому, недоступному для дітей та захищеному від світла місці.
Термін придатності – 4 роки.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. По 3 таблетки у стрипі, по 1 стрипу в пачці, по 10 пачок у коробці.