1. Остання посада. Спершу я дивлюся на останню посаду людини. Пішла вона за власним бажанням або її звільнили? Як довго вона працювала та які завдання виконувала? Дуже важливо отримати відповіді на ці питання.
2. Впізнаваність компанії. Набагато легше зрозуміти, наскільки професійна людина, виходячи з назви попередньої компанії, в якій вона працювала. Коли я бачу в попередньому місці роботи назву відомої компанії, для мене це привід поставити людині уявний плюсик.
3. Загальний досвід. Чи був кар'єрний ріст? Чи збільшувалася складність завдань? Чи відповідає назва посади виконуваній роботі?
4. Пошук за ключовими словами. Якщо я шукаю програміста, мені начхати, наскільки хороша ця людина в управлінні бізнес-проектами. У цьому випадку мені дуже допомагає комбінація Ctrl + F, за якою я просто шукаю ключові слова в резюме.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як усім сподобатись: поради для ідеальної людини5. Перерви. Я не маю нічого проти тривалих перерв, але, будь ласка, пояснюйте, чим ви займалися в цей час. Не працювали три роки? Чудово, але мені потрібно знати чому. Ростили дитину? Пробували запустити свій бізнес? Розкажіть про це в резюме.
6. Наявність у соцмережах. Улюблена частина моєї роботи - шукати претендента на роботу в соціальних мережах. Twitter, Facebook можуть сказати про вас набагато більше, ніж резюме. Тому, якщо ви хочете отримати роботу, варто подбати про адекватність свого профілю в соціальних мережах.
7. Оформлення резюме. Помилки, довжина, чіткість і ясність.