У недавньому дослідженні, результати якого опубліковані Центром вивчення проблем людського спілкування, було встановлено, що метод активного допиту продемонстрував високу ефективність - 97,8% помилкових свідчень були успішно встановлені.
Новий метод не має нічого спільного з загальновідомими варіантами типу «брехун уникає дивитися в очі або потіє». Вся справа в технології допиту підозрюваних.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Три найшкідливіші професії для жінкиСуть дослідження полягала в тому, що учасникам пропонувалася вікторина, в ході якої їм таємно надавали можливість обдурити. В одному експерименті 12% випробовуваних збрехали, а в наступному такий спосіб вибрали майже половина учасників. Дослідження показало, що найважливішим фактором ефективності є активний характер допиту, особливо якість і тип запитань. Невдалі ж питання різко знижують вірогідність встановлення істини, і можуть навіть привести до висновку про винність чесних людей. Це говорить про те, що питання повинні складати високо професійні фахівці.
Керівник дослідження професор Тімоті Левін вважає, що ускладнює встановлення брехні «презумція правдивості», якою ми користуємося в повсякденному житті. Вона лежить в основі ефективного спілкування і є цілком логічною, так як і саме спілкування базується на правдивості. Водночас вона робить людей беззахисними перед брехнею.