Будь-який конфлікт на роботі можна нейтралізувати за допомогою певних мовних технік, які не тільки погасять негатив, а й призведуть до плідної співпраці. Детальніше читайте у "Країні Здоров'я".
Нейтралізуй
Усвідомлення конфлікту: перший і найголовніший етап нейтралізації. Навчися раціонально оцінювати ситуацію. У той момент, коли ти усвідомлюєш, що назріває саме конфлікт, ні в якому разі не підключай емоції, піди з лінії атаки. Якщо дозволяє ситуація, вийди на якийсь час з приміщення, навіть якщо ти в кабінеті начальника. Якщо дозволяє етикет, можеш спокійно додати: "Вибачте, я в такому тоні не розмовляю" або "Поговоримо, коли Ви заспокоїтеся, вибачте".
Розрив шаблону: якщо колега або начальник людина проявляє по відношенню до тебе агресію, скористайся маніпуляцією сенсорного перемикання. "Випадково" впусти ручку, закашляйся, можеш сказати щось абсолютно абстрактне, наприклад: "У нас так душно в приміщенні..." Так агресія не досягає мети.
Погоджуйся і ... атакуй питаннями! Це один із способів зриву конфліктного шаблону, коли в твою адресу з вуст начальства сиплються звинувачення, і, на жаль, не безпідставно. Погоджуйся за всіма статтями (тут важливо не переграти і контролювати свої емоції). А потім... попроси про допомогу. Говори: "Мені важко, тому що ...", "Я дуже переживаю, підкажіть, що мені потрібно виправити", "дайте пораду" і т.д. Став уточнюючі відкриті питання, які вимагають розгорнутої відповіді, - вони рятують ситуацію.
Компліментарність творить чудеса. Людина з тих чи інших причин налаштована проти тебе? Радься з нею по робочих питаннях, волаючи до його компетенції, професіоналізму (пошукай все його сильні сторони). Цілком можливо, зовсім скоро інцидент буде вичерпаний.
Техніка снайпера: зроби вигляд, що не розчула і байдуже перепитай. Використовуй в тому випадку, якщо хтось з колег тебе навмисне провокує і відверто зачіпає якимись фразами. Як правило, людина починає губитися. Говори: "Ось бачите, Ви навіть не можете чітко сформулювати претензії, пояснити. Коли у вас знайдуться слова, тоді і поговоримо тет-а-тет".
Час пити чай! Дійсно, багато конфліктів і справді можна звести нанівець за допомогою бесіди за чашкою чаю. З колегою, яка, на твою думку, має до тебе неприязнь, найкраще поговорити начистоту і задати ряд питань. Так конфлікт переводиться в конструктивне русло і, на думку психологів, - це самий цивілізований спосіб поведінки.