Неприємні думки можуть час від часу пересліджувати кожного. Вчені з Ізраїлю вважають, що цей процес можна взяти під контроль, щоб він не провокував сильний стрес.
Контроль небажаних думок
Нове дослідження вчених Єврейського університету в Єрусалимі показало, що реактивний контроль, тобто здатність керувати процесами руху думок у нашій голові, може допомогти людям запобігати поверненню неприємних роздумів. Однак повністю проактивний контроль, що перешкоджає поверненню цих думок, не так просто розвинути. Автори дослідження використовували креативні завдання у тому, щоб скоротити частоту появи у голові певних думок. Виявлено, що тут можна досягти суттєвого ефекту, а це може бути покладено в основу майбутнього лікування психіатричних розладів.
В ході дослідження 80 добровольців отримували 60 слів-ключів на комп'ютерному екрані. Необхідно було записати пов'язані з ними асоціації, які тільки спадали на думку. Наприклад, якщо вони бачили слово "стіл", то писали "стіл". Дослідники розділили добровольців на дві рівні групи - у контрольній групі дозволяли повторно використовувати ті самі асоціації і отримувати за це гроші. У разі повторних слів у тестової групі потрібно було шукати нові асоціації. А якщо люди використовували ті самі, то позбавлялися грошової винагороди.
Для того, щоб визначити, як люди ухилятимуться від повторних асоціацій, дослідники використали композиційну модель, засновану на швидкості реакцій та швидкості початкового підбору асоціацій. Вони виявили, що слабкіша асоціативна сила збільшувала час реакції, порівняно з контрольною групою, але давала швидший час реакції, ніж за сильної асоціативної сили, демонструючи використання запобіжного процесу придушення небажаних думок.
Отже, контроль активного мислення затримує час реакції, оскільки людині доводиться відмовлятися від асоціативних слів, що повторюються. Запобіжний контроль дозволив би повністю уникнути неприємних думок. Саме розвиток такого контролю дозволить знизити ймовірність появи небажаних думок на самому початку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
10 геніальних цитат про здоров'я і виховання дітей