Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) включає нав'язливі думки, що повторюються, і компульсивну поведінка.
Симптоми ОКР
ОКР часто розвивається у підлітковому та молодому віці (середній вік його початку – 19-20 років). Він характерний нав'язливими думками, чи ідеями, які називаються обсесіями, чи повторювані дії (компульсії).
Основні ознаки розладу:
1. Тривога. Жертви обсесивно-компульсивного розладу болісно реагують на дискомфорт, яким для них стає практично все, що вони можуть контролювати. Все, що йде не за планом, несподівано змінюється, а також незнайома обстановка здатна викликати у них занепокоєння, що межує з мукою.
2. Перевірка та повторна перевірки. Людина, яка страждає на ОКР, може мати одержимість перевірками. Наприклад, вона багаторазово перевіряє, чи закриті двері, чи вимкнені електроприлади чи газова плита, постійно переглядає електронні листи та повідомлення, перевіряє якісь тілесні симптоми.
3. Мізофобія. Одна з поширених форм ОКР виявляється у сильному страху перед зараженням та забрудненням. Це може проявлятися в багаторазовому митті підлог та посуду, очищенні рук, частому пранні, а також у уникненні найменшого скупчення людей або контакту з кров'ю.
4. Наведення порядку. Для людей з обсесивно-компульсивним розладом характерна одержимість симетрією і порядком. Вони не можуть почуватися спокійно, знаючи, що порядок порушено – речі лежать не на своїх місцях чи несиметрично. Також часто займаються тим, що щось розставляють або перекладають відповідно до певної гармонії.
5. Підрахунок. Крім того, їм буває властива пристрасть до підрахунку – числа можуть мати для людей з ОКР особливе, одним зрозуміле значення. Нерідко вони здійснюють повторювані дії строго певну кількість разів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Стать майбутньої дитини можна вирахувати за іменами батьків
Топ-3 речі з дитинства, які батькам варто зберегти на згадку своїм дітям
Легендарний вафельний торт буде ще смачнішим з цим рецептом (відео)
Вареники по-полтавськи - наче пухкі хмаринки з начинкою