Панічні атаки зазвичай трапляються раптово, тоді як тривога зазвичай накопичується впродовж тривалого часу.
Паніка та тривога: основні відмінності
Стани сильної тривоги та паніки багато в чому схожі та частково їх симптоми є загальними. Проте між ними існує відмінність.
Відмінність між панікою та тривогою полягає в інтенсивності симптомів та тривалості їх прояву. Панічна атака - це швидка подія: свого піку вона зазвичай досягає приблизно через 10 хвилин від початку. Тривожний стан може відчуватись тривалий час.
Панічна атака. Вона характеризується раптовою хвилею сильного страху чи дискомфорту, що супроводжується іншими фізичними та психічними симптомами. Панічні атаки мають епізодичний характер, їх тривалість не перевищує кількох хвилин.
Тривога. Напад тривоги є частиною емоційних та захисних реакцій організму. Це значно триваліший стан, ніж панічна атака, якому властиво поступовий розвиток та наростання.
Симптоми панічної атаки. Обидва стани можуть викликати в людини відчуття страху та занепокоєння. Але при панічній атаці страх має крайню форму, що межує з жахом, і супроводжується багатьма іншими психічними та фізичними симптомами. Психічні симптоми паніки включають відчуття відірваності від реальності та відчуженості від самого себе (деперсоналізація), а також страх втратити контроль або збожеволіти, померти. Фізичні симптоми включають біль у грудях, надмірне потовиділення, відчуття задухи, запаморочення або непритомність, прискорене серцебиття, нудоту або дискомфорт у животі, задишку, тремор, оніміння або поколювання в тілі.
Симптоми тривоги. Тривога зазвичай накопичується протягом тривалого часу і корелює з надмірним занепокоєнням щодо будь-якої потенційної небезпеки (реальної чи передбачуваної). Її психічні симптоми – це проблеми з концентрацією уваги, дратівливість, хвилювання. Фізичні симптоми – порушений сон, втома, почастішання пульсу, м'язова напруга.
На відміну від нападу паніки, симптоми тривоги можуть бути постійними і триватиме дуже довго – дні, тижні чи навіть місяці.