Фталати, синтезовані століття тому, додають в пластик, для того щоб зробити його міцним і гнучким. Ця технологія активно застосовується і сьогодні. Британські експерти вирішили перевірити молоко, реалізоване в пластиковій і поліетиленовій тарі, на наявність в ньому ефірів фталевої кислоти. Були взяті 25 проб зазначеного продукту в відповідних упаковках і досліджені в лабораторних умовах. Як виявилося, в 40% проб молока з пляшок і в 58% проб з пакетів були присутні фталати.
Потім експерти підрахували, скільки за добу в організм дорослих і дітей, які вживають молоко з пластикової або поліетиленової тари, надходить фталатів. Для 6-річної дитини, наприклад, ця доза склала 5,61 * 0,01 мг на кожен кілограм ваги.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Три міфи про молокоНаукові співробітники розрахували і "довічну" добову дозу фталатів - за умови, що людина регулярно вживає молоко, що поставляються в токсичною тарі. Ризики для здоров'я величезні: індекс небезпеки для печінки виявився рівним 1,24, для ендокринної системи - 1,84.
Фахівці відзначили, що фталати із пластику потрапляють в організм як з молоком, так і іншими рідинами, включаючи воду. Ці речовини присутні в штучному одязі, оздоблювальних будматеріалах, в іграшках.
Обстеження 89 дітей 5-11 років виявило наявність фталатів у сечі у половини з них, в той час як ці речовини атакують, крім печінки і гормональної системи, нирки і легені.