Деякі вчені вважають, що старіння - випадковий процес накопичення мутацій і випадкових поломок в клітинах. Це призводить до накопичення в організмі так званих престарілих клітин, які припиняють участь в роботі органів. Їх видалення з тіла черв'яків помітно продовжило їм життя і поліпшило життєдіяльність.
Аналогічного ефекту, зазначає Андреас Ціммерманн з університету Граца, можна домогтися при зменшенні припливу калорій в організм. З'ясувалося, що постійна нестача їжі помітно збільшує середню і максимальну тривалість життя мишей, мухам та деяким мавпам.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Продовжити молодість: рекомендації дієтологівБагато дослідників намагаються створити або знайти в природі речовину, яка б стимулювала аутофагію без небезпечних побічних ефектів. Аутофагія - це процес "збирання" і знищення неправильно згорнутих білків і пошкоджених мітохондрій.
Ціммерманн і його колеги знайшли імовірно відповідну речовину. Вони вивчали лікарські рослини, які застосовуються в традиційній японській медицині.
Вчені виявили речовину 4-діметоксіхалкон, або DMC, присутню у великих кількостях в листі і пагонах асітаби. Ця рослина - далекий родич моркви і селери, вона з доби середньовіччя популярна в японській кулінарії і лікуванні.
Навіть невеликі кількості присутнього в ньому з'єднання зменшували швидкість їх старіння і загибелі в результаті появи фатальних "помилок" в ДНК або інших непоправних порушень. Дослідники перевірили дію цього з'єднання на хробаків-нематодах і плодових мушок-дрозофілах. Невеликі дози екстракту асітаби підвищили середню тривалість життя і тих і інших тварин на 20%.