Кожна третя смерть людини на нашій планеті викликається серцево-судинними захворюваннями, які, в свою чергу, нерідко виникають через атеросклероз - патологічний процес закупорювання артерій відкладеннями жиру. Хоча він дуже поширений серед людей, що і призводить до інфарктів, у інших ссавців подібне зустрічається неймовірно рідко. І тепер вчені нарешті розібралися, з чим це пов'язано.
Факторами ризику серцево-судинних захворювань у людей є ожиріння, вік, гіпертонія, низька фізична активність, куріння, а також підвищений рівень холестерину. Однак, 15% серцево-судинних хвороб викликаються атеросклерозом без всяких факторів ризику.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Еволюція призвела до переїданняНаші найближчі родичі серед ссавців також мають фактори ризику хвороб серця на кшталт гіпертонії, низьку активність і високого рівня ліпідів в крові. Але вони майже не стикаються з інфарктами, а якщо ті і відбуваються, то ці інфаркти не викликаються атеросклерозом.
Вчені з'ясували, що втрата одного-єдиного гена CMAH у попередників людини, яка сталася близько 2-3 мільйонів років тому, і привела до збільшення ризику серцево-судинних захворювань. Цей ген включає молекулу цукру сіалова кислоти під назвою Neu5Gc. Мавпи зберегли даний ген і молекулу з часом, а з людського організму все це "випало" в ході еволюції.