Американські кардіологи виявили взаємозв'язок між стрибками тиску та деменцією у людей похилого віку
Високий тиск – це завжди погано
Вчені з Американської кардіологічної асоціації Hypertension провели серію досліджень щодо впливу гіпертонії на подальше життя людини. Виявилося, що у пенсіонерів, які мають офіційно підтверджений діагноз «гіпертонія», вищі шанси зіткнутися з деменцією. Також у них виявився менший, ніж у здоровіших однолітків, мозок.
Більше того, вчені встановили, що чим у більш ранньому віці у піддослідних підвищувався тиск, тим ризик вище.
Важливий експеримент
Щоб виявити закономірність, дослідники докладно вивчили дані Британського біобанку — бази даних, що містить докладну анонімну інформацію про здоров'я близько півмільйона добровольців – Великобританії.
Вчені порівняли обсяг мозку людей похилого віку з нормальним рівнем кров'яного тиску і тих, у кого колись раніше був поставлений діагноз гіпертонія. Первинні дані заносили до бази в період з 2006 по 2010 рік, а МРТ головного мозку робили з 2014 до 2019 року.
У результаті з'ясувалося, що у людей з високим артеріальним тиском, який проявився до 55 років, мозок був меншим, ніж у людей з нормальним тиском. При цьому чим раніше діагностували гіпертонію, тим значнішим було це зменшення.
– У людей, у яких гіпертонія була діагностована у молодшому віці, при одноразових вимірах об'єм мозку виявився меншим, – підкреслює один із авторів дослідження доктор Ксіанвен Шан. – Майбутні дослідження з об'ємами мозку, виміряними в кількох часових точках, можуть підтвердити, чи пов'язана гіпертензія, діагностована у молодшому віці, з більшим зменшенням об'єму мозку з часом.
Підсумком багаторічної роботи вчених став висновок про те, що чим раніше лікарі ставлять діагноз «гіпертонія», тим вищі шанси на виникнення деменції.
Автори вважають, що є шанси запобігти цим наслідкам – навчитися контролювати рівень тиску і не допускати його стрибків. А допоможуть у цьому своєчасні диспансеризації та сучасні точні методи діагностики.