Надмірне вживання їжі з холестерином може зменшувати тривалість служби волосяних фолікулів.
Деяка втрата волосся неминуча в процесі старіння організму, але дієта також може суттєво вплинути на тривалість життя наших локонів. Сприяючи запаленню, дієти, багаті на холестерин, можуть призвести до передчасного знебарвлення і випадіння волосся.
Було проведено дослідження на мишах, щоб оцінити вплив західної дієти на волосся та шкіру.
Спочатку миші були не старше 12 тижнів, але дослідники чекали, поки їм виповниться 20 тижнів, щоб провести свої перші оцінки. У віці 36 тижнів у 75 відсотків гризунів, які суворо дотримувалися дієти з високим вмістом холестерину та жирів, спостерігалося сильне випадіння шерсті. Шерсть гризунів почала випадати та сивіти.
Запальна дієта, багата на холестерин, може сприяти знебарвленню волосся. Дослідники виявили конкретну сполуку, яка може відігравати роль у компенсації цього пошкодження. З'єднання, відоме як D-PDMP, регулює вироблення ліпідів, відомих як глікосфінголіпіди, які є частиною мембран шкіри та інших типів клітин. Цей основний компонент, якого багато у зовнішньому шарі шкіри, відіграє роль у кератиноцитах, які контролюють пігментацію або забарвлення шкіри та волосся.
Результати узгоджуються з попередніми дослідженнями, які припускали, що більш високий відсоток сивого волосся може корелювати з ішемічною хворобою серця.
Посивіння волосся також корелює з іншими встановленими факторами ризику серцево-судинних захворювань, такими як діабет, дисліпідемія та гіпертонія.