Поняття «запор» означає не тільки відсутність спорожнення кишечника протягом 48 годин і більше. При запорі стілець у людини може бути і щоденним, але акт дефекації утруднений, а калові маси дуже щільної консистенції, що приносить людині відчутний дискомфорт. Зазвичай причинами запорів є захворювання шлунково-кишкового тракту, неправильне харчування, малорухливий спосіб життя. Затримка дефекації небезпечна тим, що накопичуються в кишечнику протягом декількох днів продукти гниття, потрапляють в кров і викликають токсичне отруєння організму. Це може проявитися у вигляді висипів на шкірі, головного болю та інших симптомів. Тому при систематичних запорах необхідно проконсультуватися з лікарем. Найчастіше, якщо причиною запору не є якесь серйозне захворювання кишечника, з цим станом допоможе впоратися дієта.
Мета дієти при будь-яких запорах - відновлення нормальної моторики і своєчасного очищення кишечника, тому організму потрібно повноцінне і збалансоване харчування. Щоденний раціон повинен містити достатню кількість вуглеводів (400-450 г), жирів (60-100 г), білків (60-100 г), вітамінів, макро- і мікроелементів. Енергетична цінність добового раціону не повинна перевищувати 3000 ккал. Рекомендується вживання в їжу продуктів, які мають легкий проносний ефект, такі як овочі, фрукти, сухофрукти, кисломолочні продукти, рослинні олії (неочищені). Крім цього слід щодня випивати достатню кількість рідини (не менше 1,5 л). Рекомендується дробовий режим харчування 5-6 разів на день.
Продукти і страви, дозволені при запорах
Дозволяється вживати в їжу нежирні сорти м'яса і риби у відварному вигляді, супи, зварені на м'ясному бульйоні, корисні також холодні фруктові супи і борщ. Благотворно впливають на процеси травлення в кишечнику молочні та кисломолочні продукти (виняток - сири), а також, приготовані з них страви. При запорах рекомендується вживати в їжу чорний хліб, зернові і, що містять висівки, продукти, макаронні вироби з твердих сортів пшениці, здобні випічку. Дуже корисні рослинні олії, особливо оливкова і лляна, вершкове масло також необхідно включати в раціон. Дієта при запорах у дорослих людей повинна містити достатню кількість овочів (картопля, кабачки, буряк, морква, перець, огірки, помідори, селера, баклажани, квашена капуста, горох і зелена квасоля). Не менш важливим є вживання в їжу фруктів і ягід (крім чорниці, журавлини, вишні, айви, лимона і кизилу). З напоїв краще віддати перевагу зеленому чаю, відвару шипшини, свіжовичавленим сокам (особливо корисні абрикосовий, сливовий, томатний, морквяний). З солодощів слід вибрати мед, варення, джеми, мармелад і пастилу.
Продукти, які слід виключити з раціону при запорах
При будь-якому типі запору не слід вживати в їжу жирні сорти м'яса і риби, копченості, м'ясні та рибні консерви, жирні та гострі соуси. Доведеться обмежити в раціоні кількість рису і манної крупи, а також прибрати з нього випічку із здобного і листкового тіста, кондитерські вироби з кремом. З овочів не рекомендується вживати в їжу редис, ріпу, часник і цибулю, також доведеться відмовитися від грибів і приправ (гірчиця, маринований хрін, перець). З напоїв не слід вживати чорну каву, міцний чорний чай і алкоголь.