В саме різні пори року дуже часто людей долає депресія - вони відчувають себе сумними і пригніченими. Її можна ефективно подолати правильним харчуванням. Дуже часто депресія виникає через брак в організмі вітамінів і мікроелементів.
Ми стверджуємо, що перемогти депресію просто, часом досить лише включити в свій денний раціон продукти, що володіють великим набором поживних речовин. Такими продуктами є: риб'ячий жир, авокадо, спаржа, женьшень, броколі, коричневий рис, цільнозерновий овес, капуста.
Риб'ячий жир.
Як показують дослідження, у людей, які страждають депресією, спостерігається гострий брак жирних кислот в організмі. Однією з головних складових риб'ячого жиру є омега-3 жирні кислоти, тому він буде вкрай ефективний в боротьбі з депресією. Даний елемент міститься також і в горіхах, лляному насінні, тунці і лососі.Омега-3 жирні кислоти нормалізують рівень цукру в крові і знижують рівень холестерину.
Авокадо.
Цей продукт нормалізує кров'яний тиск, допомагає в підтримці кислотно-лужного балансу, знижує ризик інсульту, завдяки високому рівню вмісту калію. При цьому він, будучи антагоністом натрію, знижує вміст останнього, чим сприяє виведенню з організму зайвої рідини. Калій запобігає хворобам системи кровообігу, серця та інсульт. Авокадо служить відмінним доповненням до салатів. Крім того, авокадо містить в собі високоякісний білок і важливі для організму жирні кислоти. Завдяки вмісту олеїнової кислоти авокадо захищає від раку молочної залози.
Спаржа.
Спаржа багата ніацином і фосфором, є хорошим джерелом клітковини. Крім цього, вона містить вітаміни А, В1, В2, В4, В9 і С. З макроелементів вона багата на калій, кальцій, магній, натрій і фосфор. Варто підмінити, що спаржа має майже ідеальне співвідношення кальцію і магнію і є досить низькокалорійної (в 100 грамах спаржі близько 21 ккал).
Женьшень.
Він містить в собі жирні кислоти, пектинові і дубильні речовини, алкалоїди, крохмаль, вітаміни (С, В1, В2, В12), біотин, нікотинову, фолієву і пантоненовую кислоти, ряд мікро- і макроелементів, ефірні масла і тритерпенові глікозиди, які є головним надбанням женьшеню.