Холангіт - захворювання, при якому у внутрішньопечінкових і позапечінкових жовчних протоках розвивається запальний процес. Хвороба рідко виникає сама по собі, і часто є наслідком захворювань жовчного міхура (жовчнокам'яна хвороба, холецистит, онкологічні захворювання жовчних шляхів і жовчного міхура). Холангіт необхідно лікувати, оскільки при відсутності адекватної терапії захворювання може призвести до тяжких ускладнень, і навіть летального результату.
Як при будь-яких інших захворюваннях травної системи, при холангіті необхідне дотримання дієти. У гострій стадії хвороби показаний голод. Після стихання загострення дієта поступово розширюється. Режим харчування дробовий, їжу слід приймати 5-6 разів на день невеликими порціями. Виключаються холодні страви і напої.
Всі страви готують на пару, відварюють, запікають в духовці. Дозволено вживати в їжу м'ясо, рибу і птицю нежирних сортів, супи слід варити на вторинному бульйоні, овочевих відварах або молоці. Можна їсти круп'яні каші, макаронні вироби, пшеничний і чорний хліб (краще підсушений). Дозволено вживати в їжу молочні та кисломолочні продукти зі зниженим вмістом жирів, овочі (за винятком бобових, цибулі та часнику), фрукти і ягоди (не кислий), мед.
Яйця слід обмежити до 1 шт. в день, з них краще приготувати омлет. Цукор обмежується до 70 г на добу. З солодощів найкраще вибрати мармелад, пастилу, варення, карамельні цукерки. Пити слід соки (свіжовичавлені краще розбавляти водою), неміцний чай з молоком, компоти.
Хворим холангітом слід виключити з дієти свіжий хліб і здобні вироби. Не рекомендується вживати в їжу жирні сорти м'яса і риби, консерви, копчені ковбасні вироби, грибні бульйони. Гірчицю, перець, хрін та інші гострі приправи слід прибрати з раціону. Прибрати зі столу доведеться також шоколад, морозиво, кондитерські вироби з жирними кремами, каву, какао, газовані напої.
Людям, що страждають на хронічний холангітом, не можна допускати застою жовчі в жовчному міхурі і його протоках. Для цього слід постійно дотримуватися дієти, інтервал між прийомами їжі повинен становити не більше 4 годин. Регулярна діяльність кишечника повинна підтримуватися фізичними вправами (піші прогулянки, гімнастика), необхідна боротьба з запорами. Також слід своєчасно лікувати такі захворювання, як коліт, холецистит, панкреатит та інші хвороби травної системи.