Пшоно дає організму енергію і виводить з нього зайві мінеральні солі. Його корисно їсти тим, хто схильний до ожиріння, а також тим, чия мета - схуднути, не вдаючись до жорстких дієт. Пшоно абсолютно не відкладається в жир, і навіть навпаки, виводить його з організму. Пшоно нормалізує кров'яний тиск, позитивно впливає на роботу серця, нирок і допомагає при багатьох інших захворюваннях.
Пшоняна каша - індикатор стану шлунка
Приготування каші для очищення.
* Пшоно промити в теплій воді 4-5 разів, залити великою кількістю води (як на макарони), закип'ятити і варити до напівготовності, потім воду злити. * У проварену крупу покласти сіль, цукор, молоко, трохи вершкового масла, розмішати в посуді з товстими стінками. * Запікати в духовці до готовності. Зверху повинна утворитися рум'яна скоринка.
Цю кашу про запас готувати не можна, потрібно з'їсти її протягом доби. Розігрівати її не рекомендується - вона після підігріву втрачає свої лікувальні властивості.
Пшоняна каша - індикатор стану шлунка. Якщо хочете перевірити роботу шлунково-кишкового тракту, з'їжте кашу з пшоняної крупи. З'явилася печія - значить, у вас підвищена кислотність.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Що не можна забороняти дітям?
3 грубі помилки, які руйнують авторитет мами в очах дитини
Тушковане куряче філе з гарбузом в сметанному соусі