З віком порушення пам'яті спостерігається у більшості людей, які починають забувати дні народжень, паролі, імена колег і рідних. Як зупинити цей процес - читайте у "Країні Здоров'я".
Дослідники вперше в історії науки припустили, що пам’ять людини не накопичується в синапсах мозку
Для жертв хвороби Альцгеймера ця проблема постає особливо гостро, оскільки в їх випадку втрата пам’яті швидко прогресує і призводить до втрати незалежності. Проте вчені з Каліфорнійського університету зробили відкриття, яке може покласти початок нової битви проти цього здавалося б неминучого явища.
Дослідники вперше в історії науки припустили, що пам’ять людини не накопичується в синапсах мозку, як це було прийнято вважати раніше.
Адже саме синапси — зв’язки між клітинами мозку — знищуються хворобою Альцгеймера.
«Довгострокова пам’ять не накопичується в синапсах, — говорить співавтор дослідження професор біології та фізіології Девід Гланцмана. — Це радикальна ідея, але у нас є докази, що підтверджують її справедливість. Виявилося, що нервова система здатна регенерувати втрачені синаптичні зв’язки. А якщо ви можете відновлювати зв’язки між синапсами, то пам’ять повертається. Це не так легко зробити, але я впевнений, що це можливо «.
Команда професора Гланцмана вивчала морських равликів для того, щоб зрозуміти механізми навчання і накопичення пам’яті у даних тварин. Особливо цікавила вчених захисна реакція, а також їх сенсорна і мотонейронна активність. У ході експерименту тварини отримували деяку кількість електричних розрядів, які зазвичай не закладаються в довгострокову пам’ять. Вчені виявили, що ці самі спогади, які повинні були бути повністю стерті, успішно поверталися.
Вони припустили, що ці механізми зачіпають раніше загублені синтетичні зв’язки, які знову відновилися. Отже, пам’ять накопичується не в синапсах, а десь ще. Як вважають вчені, вона може перебувати в ядрах нейронів, проте це припущення ще не доведено.