- Цінуйте критику! Навіть в зауваженні, яке на ваш погляд, не містить ні крупиці істини, може бути раціональне зерно. Наприклад, якщо ви вважаєте себе профі в комунікації, а вам кажуть, що ви важко спілкуєтесь з людьми, задумайтеся: що дозволило співрозмовнику зробити такий висновок? Напевно був факт, який його підтверджує.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 8 законів щасливих та міцних відносин- Відповідайте по суті. Не відволікайтеся на емоції або тон співрозмовника - намагайтеся не довести свою правоту, а з'ясувати істину. Нехай ваш візаві призведе конкретні факти на підтримку своєї думки, обговорюйте саме їх. А чи не вираз обличчя, з яким вони були озвучені.
- Візьміть відстрочку. Якщо слова співрозмовника зачепили вас за живе, і ви відчуваєте себе жахливо засмученою, не варто відразу ж обговорювати предмет спору. Поки у вас не вляжуться пристрасті, ви будете не в змозі адекватно реагувати на критику. Трохи охолонувши, ви, можливо, зрозумієте, що не так все драматично, і начальник, кажучи про невдалий проект, зовсім не хотів натякнути на вашу некомпетентність.