Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Ті ж граблі: як позбутися шкідливих звичок у стосунках

21:00, 04 Тра 2016 · Категорія: Психологія · Переглядів 1533 · 

Дратівливість, сварки з близькими, шкідливі звички, замкнутість ... Психіатр, автор книги "На одній хвилі" Емі Бенкс вважає, що часто такі проблеми виникають лише тому, що ми звикли до певного способу дій. У нашій голові формуються стійкі нейронні шляхи, що не дають прийняти правильне рішення. Але є і хороша новина: людський мозок пластичний. Ви можете змінити його, а значить поліпшити якість своїх відносин з іншими людьми.


Шкідливі звички

Шкідливі звички



Використовуй або втратиш

Шведський нейробіолог Пітер Ерікссон зумів довести, що людський мозок пластичний і може фізично змінюватися під впливом зовнішніх умов протягом усього життя. Це означає, що ми самі здатні впливати на формування нових нейронів. Наприклад, заняття медитацією роблять нас спокійнішими і покращують здатність концентруватися на чому-небудь. При цьому ті нейронні шляхи, які ми не задіємо, слабшають (ось чому так важко вирішити задачу з геометрії тому, хто закінчив школу 20 років тому і з тих пір жодного разу не відкривав підручник).

Правило "використовуй, або втратиш" працює також у відносинах між людьми. Це можна побачити на прикладі давно одружених пар, які забули, як обговорювати проблеми без сперечань і уїдливих зауважень: за час шлюбу нейронні шляху для цих звичок стали жорсткими і негнучкими.

Те ж саме відбувається, коли жінка зустрічається виключно з чоловіками, що мають підвищену пристрасть до алкоголю. Цілком ймовірно, тут дається взнаки психологічний ефект подібності (можливо, цим грішили батьки жінки), але неврологічний фактор теж присутній. Нейронний шлях сформувався в мозку цієї жінки ще в дитинстві, що призвело до створення моделі, в якій важливі відносини асоціюються з алкоголем.
 
Дотримуючись даної моделі в дорослому житті, вона проробляє свого роду неврологічну колію, знову і знову обираючи одні і ті ж переваги і лінії поведінки, до тих пір поки альтернативні шляху не ослабнуть через невикористання. Як кардинально змінити своє життя? Відповідь проста: докладіть зусиль, щоб сформувати нові зв'язки в мозку і послабити небажані. З кожним днем вам це буде даватися все легше.

Як стати спокійнішою

Якщо ви часто сваритеся з близькими людьми, багато нервуєте, відчуваєте занепад сил і готові в будь-який момент вибухнути від невдалого зауваження свого молодого чоловіка, то вам явно варто потренувати нейронний шлях спокою. Пам'ятайте: справа не в вашому характері або невмінні спілкуватися, а лише в тому, що деякі області мозку, що відповідають за стрес, працюють на повну котушку, тоді як інші, здатні вас заспокоїти, не задіяні. До речі, усвідомлення цього - перший крок на шляху до більш спокійних відносин.

Скористайтеся наступним методом, щоб привести нервову систему в норму і уникнути можливих конфліктів. Кожен раз, коли відчуєте роздратування під час розмови, оцініть рівень свого напруги за 10-бальною шкалою. Як тільки цифра підніметься до позначки «5», вибачитеся і перервіть розмову. Краще зовсім піти з кімнати, щоб не дати вашому гніву ні найменшого шансу посилитися і вирватися назовні.

Згодом ваш мозок відвикне від негативних емоцій і перестане заводитися з півоберта. Цього ж ефекту ви досягнете, якщо максимально скоротите контакти з людьми, які змушують вас нервувати і відчувати себе так, ніби вам загрожує небезпека.

Спробуйте і інші способи позбавлення від підвищеної тривожності: приймайте гарячі ванни, медитуйте, грайте з домашніми вихованцями, сходіть в фітнес-центр і на масаж, частіше посміхайтеся оточуючим, вчіться більше слухати і вникати в слова співрозмовника, ніж говорити.

Як полюбити себе

Деякі люди самі руйнують свої відносини тільки тому, що їм здається, ніби навколишні налаштовані до них недоброзичливо. Для того щоб отримувати радість від спілкування, необхідно відчувати, що тебе приймають таким, який ти є, і не збираються зрадити при першому зручному випадку. Навіть якщо колись вас відкинули, потрібно навчитися довіряти іншим людям.

Ваш мозок може говорити вам: "Бачиш? Ось ще одна людина, яка не приймає і не любить тебе", - навіть якщо це зовсім не так. Замість того, щоб телефонувати друзям або будувати плани на вихідні з чоловіком, в момент поганого самопочуття ви звернетесь на дивані калачиком і будете дивитися телевізор, роблячи нейронний шлях прийняття ще слабше.

Ймовірно, вам, як і більшості сучасних людей, з дитинства вселяли думки про те, що всі люди один з одним конкурують. Ви звикли оцінювати оточуючих і підсвідомо чекаєте того ж від них. Це змушує вас постійно перебувати в стані настороженості. Виявлюся я гірше інших? Чи приймуть мене? Коли вас включають в своє коло, але при цьому ви бачите, що з нього виключений хтось інший, ви все ще продовжуєте гру в своїх і чужих.

Перестаньте подумки давати оцінки людям, в тому числі самому собі. Постарайтеся помітити, коли це відбувається у вашій голові, і подумайте: "Це всього лише мій розум, схильний робити висновки". Активна протидія оціночних суджень залишає без стимуляції ті нейронні шляхи вашого мозку, під впливом яких ви судите себе та інших.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 12 чоловічих способів сказати "Я тебе кохаю"

Як стати енергійною

Уявіть собі сімейну пару, де чоловік щовечора просиджує за комп'ютерними іграми або зловживає алкоголем, а дружина без кінця дивиться серіали по телевізору. Вони майже не сваряться, але при цьому і не отримують задоволення від спілкування один з одним.

Відносини повинні приносити позитивні емоції і заряджати енергією, але люди часто вдаються до інших джерел задоволень. Це може бути що завгодно: спиртні напої, ток-шоу, їжа, наркотики, спорт. Але, як правило, ми вибираємо не найкорисніші звички, які витісняють здатність насолоджуватися один одним. Якщо у вас виникла така проблема, постарайтеся відновити зв'язок між спілкуванням і почуттям радості.

Складіть список справ, які приносять вам задоволення. До яких способів ви вдаєтеся найчастіше, щоб підняти собі настрій? Якщо виявиться, що це шкідливі звички, просто усвідомте: ви занадто зміцнили певний нейронний шлях, але легко можете все змінити, якщо навчитеся отримувати свою дозу дофаміну з більш корисних занять.

Тепер сконцентруйтеся на відносинах з друзями, знайомими, родичами. Постарайтеся визначити, які з цих людей дають вам більше енергії. З цього моменту спілкуйтеся з ними якомога частіше. У сімейних парах дуже важливо, щоб партнери навчилися краще розуміти один одного і йти на компроміс.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:





Підписатись не коментуючи
E-mail:
 Додавання коментаря:
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
Підписатись на коментарі по e-mail
 

Пропонуємо переглянути наше відео





Останні новини

7:30
Вчені назвали музику, яка може порушити психіку
23:30
5 психічних відхилень, у які важко повірити
21:30
Вчені назвали риси характеру, які провокують хвороби серця
23:30
Поради, котрі допоможуть вам вживати менше алкоголю
1:20
Що відчуває людина, коли в неї сонний параліч
23:30
Правильне харчування для психічного здоров'я
22:30
Способи, котрі покращать роботу мозку
21:30
Ці 9 симптомів означають вашу хронічну втому
6:30
Три прості поради, котрі забезпечать міцний сон
13:30
4 правила спілкування з алкоголіками в сім'ї
9:30
5 кроків, котрі звільнять вас від куріння
1:20
Вчені: Романтика позитивно впливає на психіку людини
17:30
Продукти, котрі підтримають вашу пам'ять
17:30
Симптоми, котрі вкажуть на проблеми зі сном
1:20
Як допомогти наркоману не зірватися після лікування
13:30
10 міфів про наркотики, в які продовжують вірити
15:30
Чому слухняні діти - це потенційні алкоголіки
9:30
Два варіанти самостійної відмови від куріння
15:30
Як зрозуміти, що у вас професійне вигорання
11:45
Як зрозуміти, що людина залежна від інтернету
17:00
Як впоратись з панічнох атакою?
0:40
Стан ясен впливає на розвиток деменції
12:30
Сміх допоможе впоратись зі щоденним стресом
9:00
Рукоділля, яке покращує психологічний стан
0:40
Поради для боротьби з вигоранням на роботі
21:00
Запаморочення - ознака панічної атаки
11:00
Несподівана причина розвитку шизофренії
17:00
Різниця у наслідках чоловічої та жіночої депресії
12:00
Ипохондрия и агорафобия: ваш шаг к психологическому здоровью
17:00
Незвична причина підліткової депресії
11:00
Кохання - ліки від депресії
20:30
До чого призводить нервове виснаження?
11:30
Бережіть здоров'я: чому лайка може бути корисною?
10:00
Поради після зради: як налагодити стосунки?
20:30
Чому навесні загострюються психічні порушення?
9:30
Зрадники стрімко втрачають вагу
0:40
Як проявляється ПТСР?
9:00
Спільна риса нещасних людей
22:00
Поганий почерк дитини може бути ознакою проблем нервової системи
23:30
Риса характеру, яка допомгає схуднути
Здоров'я в соцмережах: