Погіршення психологічного стану може проявлятись кількома ознаками.
Психоз — яскравий прояв психічного захворювання, що розвивається зазвичай на тлі ендогенного захворювання. У психозів є очевидні симптоми, які проявляються в порушенні поведінки, так як в свідомості у людини сприйняття реальних подій спотворено.
Багато ознак захворювання можна розпізнати задовго до прояву хвороби. І хоча провісники психозу не професіоналу важко побачити, близьких повинні насторожити зміни в характері людини, що проявляються дратівливістю, нервозністю, безсонням, втратою апетиту, поганими думками і т. д.
Характерних ознак психозу кілька. Це, в тому числі, зниження працездатності або, навпаки, зайва фізична активність; постійні коливання настрою; зниження концентрації уваги; нав’язливі страхи і необгрунтована депресія.
Близьких має насторожити зміна звичок члена сім’ї. Наприклад, невластиве йому прагнення до самоти, підозрілість, проблеми в спілкуванні, повний вихід «в себе», різка зміна інтересів. Зміни сприйняття кольору, запахів, звуків – теж привід звернутися до лікаря.
Між поняттями психоз і шизофренія нерідко ставлять знак рівності, що зовсім невірно, так як психотичні розлади можуть зустрічатися при деяких психічних захворюваннях. Наприклад, при хворобі Альцгеймера, старечому недоумстві, хронічному алкоголізмі, наркоманії, епілепсії і т. д.
Медики нагадують, що при перших насторожуючих ознаках зміни психіки потрібно звертатися до фахівця і не займатися самолікуванням.