1. Людина отримує енергію не від їжі або сну, а з веселощів. Пам'ятаєте, як у дитинстві: якщо нам було весело, ми забували поїсти, і сон нам був не потрібен. У дорослих те саме. Не варто виснажувати своє тіло надмірно жорстким розпорядком прийому їжі або сну.
2. Довго можуть прожити люди будь-якої раси, національності чи статі. Їх ріднить тільки одне: серед довгожителів немає жодного товстуна. Я, наприклад, на сніданок п'ю каву або молоко, або апельсиновий сік з ложкою оливкової олії (воно корисно для артерій і шкіри). Обід - молоко з печивом, або нічого, якщо занадто зайнятий. Коли працюю, я взагалі не відчуваю голоду. Моя вечеря - овочі, трохи риби і рису. Двічі на тиждень я з'їдаю 100 грамів нежирного м'яса.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які продукти впливають на довголіття?3. Завжди плануйте заздалегідь. Мій щоденник зазвичай заповнений до кінця наступного року - запис пацієнтів на прийом, лекції та робота в лікарні. Але в 2016 році я запланував трохи розважитися і відвідав Олімпіаду в Токіо!
4. Виходити на пенсію взагалі не варто. Але якщо цього не уникнути, постарайтеся зробити це якомога пізніше. Сьогодні пенсійний вік в Японії - 65 років, але його ввели півстоліття тому, коли середня тривалість життя в країні була 68, а столітніх людей похилого віку на всю Японію було всього 125 чоловік. Сьогодні японські жінки в середньому живуть до 86, чоловіки - до 80 років, а тих, хто перевалив за сто - 36 тисяч!
5. Діліться своїми знаннями. Я читаю 150 лекцій на рік для будь-якої аудиторії, від дошкільнят до бізнесменів. Мої лекції тривають від години до півтора, і я читаю їх стоячи.
6. Коли лікар рекомендує вам здати якісь аналізи або зробити операцію, запитайте його: а чи став би він радити те ж саме своїм дітям, дружині або іншим родичам? Лікарі не можуть вилікувати все, що б вони нам не говорили. Навіщо переносити зайві страждання? Іноді музика або тварини-терапевти допомагають краще, ніж хірургія.
7. Щоб залишатися здоровим, ходіть по сходах і самі носіть свої речі. Я переступаю відразу через дві сходинки, щоб м'язи працювали.