Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби
Пурпура ідіопатична тромбоцитопенічна

Категорія: 

Пурпура ідіопатична тромбоцитопенічна - хвороба, яка характеризується схильністю до кровоточивості і зумовлена тромбоцитопенією при нормальній або підвищеній кількості мегакаріоцитів.

Етіологія ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпуриЕтіологія захворювання не з'ясована. Розвитку тромбоцитопенії можуть передувати гостра вірусна або бактерійна інфекція, профілактичні щеплення. Часто виявляють спадкову або набуту функціональну неповноцінність тромбоцитів.

Клініка ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпуриОсновними клінічними симптомами хвороби є крововиливи в шкіру і слизові оболонки, які розвиваються спонтанно або під впливом дрібних, ледь помітних травм, частіше вночі. Крововиливи у шкірі мають різний характер як за величиною (від крапки до великого синяка - блюдця), так і за забарвленням, яке залежить від давності крововиливу (лілове, синс, зелене, буре, жовте). Частіше екхімози і петехії виникають на передній поверхні тулуба, кінцівок, рідше - на обличчі, підошвах, долонях (кров'яні мозолі). Великі екхімози частіше спостерігаються в місцях ін'єкцій. Однією з особливостей захворювання є кровотечі із слизових оболонок: профузні носові, що щжзводять до анемії, кровотечі із ясен, після екстракції зуба або ж після тонзилектомії. Можуть виникати кровотечі з шлунка, кишок, легень, нирок, у плевру, черевну порожнину, мозок, склеру, сітківку, маткові. В разі зниження кількості тромбоцитів до нуля кровотечі набувають профузного характеру. Рідко з'являються кровотечі з вух, кров'янисті піт і сльози, краплі крові з-під нігтів. У новонароджених спостерігається мелена.

В період загострення проби джгута, щипка, молоточкова тощо позитивні.
При лабораторному дослідженні виявляють зниження кількості тромбоцитів, інколи до 0, зменшується також кількість їх зрілих і дегенеративних форм. При дослідженні пунктату кісткового мозку відзначається незмінена кількість мегакаріоцитів або їх підвищення. Відбувається зниження ретракції кров'яного згустка. Час кровотечі за Дюком подовжується до ЗО хв і більше.

Лікування ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпуриЛікування розпочинають з призначення глюкокортикоїдів (преднізолон - по 1 мг/кг на добу). Якщо протягом 1 тиж немає ефекту, дозу збільшують в 1,5-2 рази. Тривалість курсу 3-4 тиж, надалі дозу знижують. У разі неефективності гормональної терапії показана спленектомія, а якщо вона не дає ефекту, то призначають цитостатичну терапію (азатіоприн, циклофосфан та ін.).

Профілактика ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпуриПрофілактика полягає в запобіганні рецидиву захворювання. Школярів звільняють від занять фізкультурою. Протипоказані гіперінсоляція, призначення лікарських засобів, які порушують агрегаційні властивості тромбоцитів (бутадіон, індометацин, барбітурати тощо).

Диспансерний нагляд здійснює дільничний педіатр. Контрольні аналізи крові з підрахунком тромбоцитів проводять спочатку 2 рази на місяць, потім щомісяця. Обов'язково контролюють кількість тромбоцитів у крові після будь-якого перенесеного захворювання.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus