Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Жовтяниця

Категорія: 

Жовтяниця - синдроми різного походження, які проявляються жовтим забарвленням шкіри і слизових оболонок.

Жовтяниця несправжня - жовте забарвлення шкіри (але не слизових оболонок), спричинене накопиченням у ній каротинів у разі тривалого вживання великої кількості моркви, апельсинів, а також акрихіну, пікринової кислоти і деяких інших препаратів.

Жовтяниця справжня виникає внаслідок накопичення білірубіну в крові і тканинах. Залежно від причин гіпербілірубінемії розрізняють гемолітичну (надпечінкову), паренхіматозну (печінкову) і механічну (підпечінкову) жовтяницю.

Гемолітична жовтяниця є наслідком підвищеного розпаду еритроцитів і накопичення непрямого білірубіну в крові (при гемолітичній, В12-фолієво-дсфіцитній анемії, інфекціях, інтоксикаціях). З анамнезу хворого можна дізнатися про наявність подібних захворювань у його родичів. Жовтяниця частіше виникає у дитячому віці, підсилюється після переохолодження. Колір шкіри жовтий, свербіння її відсутнє. Можуть спостерігатися тахікардія, збільшення печінки. Селезінка, як правило, теж збільшена. В крові виявляють підвищений вміст непрямого білірубіну (не зв'язаного з глюкуроновою кислотою). З показників крові найхарактернішими є такі: ознаки анемії, ретикулоцитоз, зниження резистентності еритроцитів, підвищений вміст заліза. Вміст уробіліну в сечі різко підвищений, білірубін у ній відсутній. Кал темний, реакція на стеркобілін різко позитивна. Функціональні проби печінки не виявляють змін її діяльності. Реакція Кумбса часто позитивна, виявляють теплові і холодові антитіла.

Лікування



Лікування проводять з урахуванням етіологічного чинника і спрямовують на запобігання різкому накопиченню непрямого білірубіну в крові. При автоімунних порушеннях призначають глюкокортикощні гормони.

Паренхіматозна жовтяниця



Паренхіматозна жовтяниця зумовлена функціональними розладами в паренхімі печінки, внаслідок чого білірубін надходить безпосередньо у кров. Вона виникає при контакті з токсичними речовинами, зловживанні алкоголем, після зараження на вірусний гепатит, інфекційний мононуклеоз. Колір шкіри яскраво-жовтий, хворого турбує незначне свербіння її. Можуть бути брадикардія, депресія. Печінка збільшена, селезінка збільшується не завжди. При дослідженні крові виявляють гіпербілірубінемію (за рахунок білірубіну, не зв'язаного з глюкуроновою кислотою, і меншою мірою - зв'язаного); лейкопенію, тромбоцитопенію, часом зменшення ШОЕ. Крім того, сироватці крові властиве зниження рівнів,протромбіну, холестерину і фосфоліпідів, збільшення вмісту глобулінових фракцій. При дослідженні сечі визначають помірне підвищення рівнів уробіліну і білірубіну. Кал спочатку світлий (реакція на стеркобілін слабко позитивна), надалі він набуває звичайного кольору.

Лікування передбачає проведення заходів щодо усунення основної причини хвороби. Крім того, застосовують патогенетичні засоби, спрямовані на відновлення порушених функцій печінки.

Механічна жовтяниця



Механічна жовтяниця розвивається при виникненні перешкод відтоку жовчі у зв'язку з обтурацією загальної жовчної протоки каменем, пухлиною головки підшлункової залози, великого сосочка дванадцятипалої кишки, жовчних шляхів. Є анамнестичні дані про приступи болю в животі, операції на жовчних шляхах, схуднення. Колір шкіри темно-оливковий із зеленуватим відтінком, з часом стає землистим. Хворі скаржаться на сильне свербіння шкіри, підвищену дратівливість. Відзначається брадикардія. При дослідженні крові виявляють підвищення вмісту білірубіну, збільшення ШОЕ; можуть бути ознаки анемії, лейкоцитоз. Крім того, відзначається зниження вмісту протромбіну, підвищення рівня холестерину, фосфоліпідів, бета-ліпопротеїдів, лужної фосфатази, церулоплазміну в крові. Результати осадових прсйз негативні. У сечі наявний білірубін. Кал знебарвлений, реакція на стеркобілін негативна.

Лікування. При проходженні каменя можливе вилікування. В інших випадках, як правило, хворі потребують хірургічного втручання. Один із шляхів профілактики - раннє лікування жовчнокам'яної хвороби.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus