Ліки від а до я  -   Хвороби  -  Калькулятор калорій  -   Магнітні бурі  -   Дієти  -  Очищення організму  -  Схуднення  -  Молочниця
Геморой  -  Лікування  -  Косметологія  -  Поради  -  Інсульт  -  Інфаркт  -  Діабет  -  Варикоз  - Вправи - Covid-19 


Хвороби








Тиф висипний

Категорія: 

Тиф висипний - гостра інфекційна хвороба, яка характеризується ураженням судин і нервової системи, супроводжується гарячкою і висипкою на шкірі.

Етіологія висипного тифу


Збудником є рикетсії Провацека. Вони стійкі до низьких температур і висушування, чутливі до нагрівання і дезінфекційних засобів.

Епідеміологія висипного тифу


Джерелом інфекції служать хворі на висипний тиф і хворобу Брілла. Остання є рецидивом висипного тифу, що може виникнути через багато років після першого захворювання. Найбільша заразливість припадає на 1-й тиждень захворювання. Переносник - одежна воша, зрідка - головна, які стають заразними через 4 доби після годування на хворій людині. Заразитись можна при відвідуванні лазні, перукарні, в транспорті. Частота захворювань зростає у зимово-весняний період, залежить від поширення вошей. Сприйнятливість людей до висипного тифу висока.
Для хвороби Брілла характерні спорадичність захворювань при відсутності вошивості та джерела інфекції. Хворіють особи похилого віку. Захворювання спостерігається переважно у великих містах, не має сезонності.

Патогенез висипного тифу


Проникнувши в організм, рикетсії інтенсивно розмножуються в ендотелії дрібних судин, переважно капілярів. Виникають множинні крапкові вогнища запалення, які спричиняють появу висипань на шкірі. Особливо значні зміни відбуваються у судинах головного мозку, що призводить до розвитку менінгоенцефаліту. При появі антитіл до рикетсій настає поступове видужання. Імунітет тривкий. В організмі осіб з імунодефіцитом рикетсії можуть залишатись довічно і викликати рецидив хвороби (Брілла).

Клініка висипного тифу


Тривалість інкубаційного періоду становить 6-25 діб (пересічно 2 тиж). Захворювання починається гостро. Протягом 3 діб температура тіла досягає найвищого рівня.
У початковий період, який триває 3-4 дні, хворі скаржаться на інтенсивний біль голови, безсоння, загальну слабість, дратівливість; вони збуджені. Обличчя гіперемоване, судини склер переповнені кров'ю («кролячі» очі). На перехідних складках кон'юнктив і слизовій оболонці м'якого піднебіння нерідко з'являються крапкові крововиливи. Язик при висовуванні тремтить, ніби «спотикається» (симптом Говорова-Годельє). Пульс прискорений, артеріальний тиск низький. Тони серця глухі, на верхівці вислуховують систолічний шум. Часто приєднуються бронхіт, пневмонія.
На 5-6-й день інтоксикація посилюється й з'являється розеольозно-петехіальна висипка, переважно на бокових поверхнях тулуба, спині, внутрішніх поверхнях кінцівок. На місці щипка або нижче від джгута, накладеного на плече, з'являються крапкові крововиливи, що свідчить про ламкість судин. При тяжкій формі тифу розвивається менінгоенцефаліт: хворі скаржаться на нестерпний біль голови, запаморочення, безсоння. З'являються зорові й слухові галюцинації з психомоторним збудженням. Язик укритий нальотом. Живіт здутий, печінка і селезінка збільшені. При дослідженні крові виявляють помірний лейкоцитоз, нейтрофільоз, моноцитоз, збільшення ШОЕ.
З 9-10-го дня захворювання температура тіла знижується, поступово зникають прояви інтоксикації. Процес видужання тривалий, довго зберігається астенія.
Ускладнення: гостра серцево-судинна недостатність, тромбози і тромбофлебіт, пролежні, бактерійні пневмонії, отит, паротит.
Хвороба Брілла мас такі клінічні особливості: гострий початок з ознобом, короткий гарячковий період, висипка незначна або відсутня, перебіг легкий, без ускладнень.

Діагностика висипного тифу


В розпізнаванні висипного тифу основне значення мають клінічні та епідеміологічні дані. З 3-4-го дня і пізніше за допомогою серологічних реакцій у крові виявляють антитіла. У наступні дні їх титр зростає.
Слід виключити грип, менінгококовий менінгіт, геморагічні гарячки, черевний тиф і паратифи, ендемічні рикетсіози.

Лікування висипного тифу


Хворі, в яких підозрюють висипний тиф, підлягають обов'язковій госпіталізації в інфекційний стаціонар, їм призначають антибіотики (левоміцетин, тетрациклін, еритроміцин), дезінтоксикаційні та заспокійливі засоби, вітаміни. Реконвалесцентів виписують із стаціонару за умови повного клінічного видужання, але не раніше як на 12-й день після нормалізації температури тіла.

Профілактика висипного тифу


У запобіганні захворюванню важливе значення має боротьба з вошивістю. Не пізніше 5-го дня від початку хвороби хворого повинен оглянути інфекціоніст. Госпіталізують захворілого санітарним транспортом. В осередку роблять дезінсекцію. За особами, що перебували у контакті з хворим, установлюють спостереження протягом 25 днів зі щоденною термометрією. Специфічні щеплення роблять при несприятливій епідеміологічній ситуації. Серед населення проводять санітарно-освітню роботу.
Кількість переглядів:
Оцінка і коментарі відвідувачів
comments powered by Disqus