Скільки потрібно з'їдати її вдень - читайте у "Країні Здоров'я"
Завдяки харчовим волокнам і клітковині рукола позитивно впливає на процеси травлення: значно підвищується вироблення шлункового соку, посилюється перистальтика кишечника, процес перетравлення їжі прискорюється. Особливо слід звернути увагу на неї тим, хто хворіє на виразку шлунка. Рукола ефективно бореться з пошкодженнями стінок шлунка, значно зменшує розміри вже утворених виразок, попереджує утворення нових навіть при порушенні дієти. Американські лікарі цілком офіційно використовують її в дієтичному харчуванні, рекомендованому при цій хворобі.
Ця гострого смаку травичка нормалізує і прискорює обмінні процеси, завдяки чому покращується робота всіх систем. Така властивість особливо цінна для схуднення. Зайві кілограми «тікають» набагато швидше завдяки активізації спалювання жирів, а також за рахунок збільшення витрат енергії.
Рукола цінна і для здоров’я судин. По-перше, тому що змінює співвідношення між «поганим» і «добрим» холестерином на користь останнього, а по-друге, тому що зміцнює судинну стінку. А це — надійний захист від пошкодження судинної стінки атеросклеротичними бляшками.