Серед причин смертності у світі хвoроби серця і судин впевнено стоять на першому місці, складаючи більше 50%. І ця цифра зростає. Провокуючі фактори відомі: гіпертонія, високий рівень холестерину, ожиріння, гіподинамія, стрес, шкідливі звички. Словом, "ворогів" вистачає. Детальніше про хвoроби серця та лікувaння читай на
. А що ми можемо зробити, щоб убезпечити себе від них?
Харчування
У гонитві за стрункою фігурою багато хто прагне їсти тільки знежирені продукти, тим самим позбавляють свій організм жирів, виключно важливих для серця. Так, жирна морська риба (скумбрія, тунець, форель, сардини) забезпечує організм кислотами омега-3 і омега-6 і запобігає розвитку атеросклерозу. Ту ж функцію виконують горіхи і рослинні масла. Зверни увагу на продукти, багаті калієм і магнієм (печена картопля, морська капуста, буряк, помідори, баклажани, зелень, салати). Ці мікроелементи беруть участь у проведенні серцевого імпульсу, тому незамінні для профілактики аритмії, покращують скоротливу функцію міокарда (серцевого м'яза), підтримують еластичність стінок кровоносних судин.
Включи в раціон багаті вітаміном С цитрусові, яблука і ягоди: аскорбінка активізує обмінні процеси, що призводить до зниження рівня холестерину. Крім того, вітамін С перешкоджає утворенню тромбів, розріджуючи кров, і сприяє зниженню артеріального тиску. Їж бобові, крупи і каші. Порадуй серце молочними продуктами - кальцій знижує ризик інфарктів! А ось жирне м'ясо, сіль, солодощі та фастфуд варто обмежити.
Емоції
У народі кажуть: "Усі хвoроби від нервів". Не знаємо, чи всі, але серцеві - точно! Під час стресу наднирники викидають в кров гормони адреналін і норадреналін. Вони підвищують частоту серцевих скорочень, збільшують потребу міокарда в кисні і підвищують артеріальний тиск. Чергова рекомендація - уникати стресів. Легко сказати! Візьми на замітку спосіб, який допомагає знизити шкідливі наслідки стресу. Якщо відразу після стресової ситуації дати собі фізичне навантаження (енергійно пройтися, зробити кілька нахилів і присідань), організм отримає необхідну розрядку.
Артеріальний тиск
Якщо ти належиш до гіпертоніків, не зневажай регулярним контролем артеріального тиску (АТ). Виміряй тиск в момент нездужання, слабкості, при появі головного болю, так ти дізнаєшся його критичну позначку. Відстежуй показники АТ два рази на день - після пробудження і перед сном. Щоб отримати максимально точний результат, протягом години перед дослідженням можна курити, пити каву і міцний чай. Під час вимірювання постарайся розслабитися і утримайся від розмов. Якщо ти вимірюєш тиск електронним приладом, варто врахувати ще кілька умов. Не допускається положення руки в невагомому стані. Висота столу має бути такою, щоб середина манжета, накладеного на плече, знаходилась на рівні серця.
Для профілактики підвищення артеріального тиску (крім призначених лікарем ліків) корисна і фітотерапія. Хорошою гіпотензивною дією володіють грейпфрути, а також калина, чорна горобина, журавлина. З ягід можна приготувати настої, відвари або морси. Тільки пам'ятай: цукру в морсах повинно бути небагато.
Рух
Для підтримки тонусу серця і судин потрібна фізична активність. Особливо корисні для серця аеробні навантаження - велосипед, плавання, аеробіка, фітнес. А ось силовими тренуваннями, навпаки, краще не захоплюватися.
Якщо немає можливості займатися аеробікою або ходити в басейн, це ще не привід лежати на дивані. Щоб знизити ризик хвороб серця, досить навіть невеликих піших прогулянок. Головне, щоб вони були регулярними. Виходь з транспорту за пару зупинок до будинку, щоб прогулятися пішки. Відмовся від ліфта на користь сходинок. Такі звички "сподобаються" організму.