Перегляньте своє харчування. Необхідно виключити з раціону швидкі, легкозасвоювані вуглеводи: цукор, цукерки, варення, мед, здобу, солодкі фрукти - фініки, банани, родзинки. Також під забороною жирна їжа, копченості, гострі страви, алкоголь.
Налягайте на продукти, що містять складні вуглеводи і клітковину, яка здатна сповільнювати засвоєння глюкози, тим самим захищаючи організм від стрибків рівня цукру. Включіть в щоденне меню нежирний сир, не ігноруйте гречку, житній хліб. Їжте якомога частіше, 5-6 разів на день, але потроху.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як підвищити гемоглобін у кровіДобре знижують цукор рослинні продукти: редис, цибуля, топінамбур, часник, салат, шпинат, квасоля, капуста, ріпа, баклажани, огірки, кабачки, горобина, чорниця, цитрусові. У картоплі багато крохмалю, тому її потрібно вимочувати перед тим, як готувати. Макарони можна вживати обмежено і тільки з твердих сортів пшениці.
Поряд з грамотним харчуванням зниження рівня глюкози допоможе помірна рухова активність. Якщо лікар дозволяє, здійснюйте піші прогулянки, бігайте, плавайте, займайтеся домашніми справами, що потребують фізичного навантаження. Дотримуйтеся обережності, так як інтенсивні заняття спортом можуть занадто відчутно знизити рівень цукру в крові.
Замініть каву цукром, він містить інсулін (вуглевод-полісахарид) і регулює обмін речовин. Також корисні настої з чорної смородини, чорниці, глоду, шипшини. Використовуйте корицю: додавайте її в салати, каші, напої.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Плюси і мінуси контактних лінз