Унікальний склад масла настільки цінний для організму людини, що його з легкістю можна назвати золотом серед харчових масел. Масло насіння льону є джерелом поліненасичених жирних кислот: ліноленової, лінолевої, олеїнової - які в народі більше відомі, як кислоти під загальною назвою "Омега". Ці кислоти людський організм може отримувати тільки ззовні.
Склад масла такий, що досить з'їдати 1 - 2 столові ложки льняного масла, щоб забезпечити добову потребу організму в жирних кислотах і жирах. Для багатьох Омега 3 (ліноленова кислота) асоціюється з морепродуктами, риб'ячим жиром. Однак рослинне джерело, представлене насінням льону, не поступається морському.
Олія з насіння льону сприяє загальному зміцненню і очищенню організму, стимулює імунітет. Має антиоксидантну та протизапальну дію. Склад олії сприятливо впливає на серцево-судинну систему і шлунково-кишковий тракт. Омега 3 необхідна для нормальної роботи клітин мозку. Особливе значення кислота має при розвитку людського плоду, а також в перший рік життя дитини.
Омега 3 - це необхідний елемент в нашому повсякденному харчуванні ще й тому, що сприяє регуляції надлишку ліпідів, які надходять в організм. Отже, лляне масло при вживанні не тільки не має побічної дії, а й допомагає бажаючим скинути зайві кілограми.
Важливим є те, що льняне масло необхідно вживати тільки в холодному вигляді. Користь масла під дією високих температур втрачається.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чим корисний гранат