1. Продукти харчування повинні бути «живими»: натуральними, свіжими, без харчових добавок. Приймати їжу бажано тільки під час справжнього почуття голоду і тільки в позитивному настрої. Готувати, між іншим, теж потрібно з добром. Місце трапези повинно бути красиво облаштованим.
2. До полудня в організмі відбуваються інтенсивні очисні процеси. Тому до 12:00 краще пити трав'яні чаї і фреші соки, їсти фрукти, ягоди, горіхи, кисломолочні продукти, каші (вівсянка).
3. З 12:00 до 19:00 найбільш корисна білкова їжа - її найкраще поєднувати з клітковиною (зелень, овочі). Дотримуйтеся принципів роздільного харчування і не змішуйте білки з вуглеводами: між їх прийомом має пройти 1,5-2 години.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ТОП 4 ефективних способи очистити печінку4. Фрукти і рідину вживайте не раніше ніж через 2 години після їжі або за півгодини до. Не змішуйте фрукти, що належать до різних родин (їжте окремо цитрусові, кісточкові, ягоди). Між прийомами їжі повинно пройти не менше півгодини.
5. Після 19:00 найкраще вживати ті продукти, які ви їли до полудня. Ретельно пережовувати їжу (особливо складні вуглеводи), буквально розчиняйте її в роті. Виняток становлять білки тваринного походження і деякі овочі. Якщо після їжі залишилося легке відчуття голоду - значить, ви все зробили правильно і не переїли.