Проживайте свої емоції- Ви можете відчувати різні емоції: занепокоєння, страх, злість чи навіть лють, сором, провину, безсилля та безпорадність. Дозвольте їх випробувати. Пам'ятайте, що будь-яка реакція є природною.
- Не стримуйте сльози.
- Якщо ви тривалий час відчуваєте сором, провину, агресію чи інші сильні емоції, обговоріть свої переживання з людиною, якій довіряєте.
Оточіть себе підтримкою- Намагайтеся уникати самотності. Якщо близькі поряд або на зв'язку з вами, підтримуйте контакт з ними. Якщо у вас немає такої можливості, поєднуйтесь з друзями, сусідами, колегами або іншими однодумцями. Будь-яку скрутну ситуацію простіше проживати разом.
Обмежте доступ негативу у ваше життя- Зведіть до мінімуму спілкування з токсичними людьми
- Обмежте доступ до засобів масової інформації, постарайтеся не читати новини цілодобово. Зображення, чутки та домисли можуть сильно нашкодити вашому самопочуттю.
- Намагайтеся дбати і про психологічний стан близьких: не розповсюджуйте неперевірену інформацію, особливо якщо вона може спровокувати страх інших людей.
Займіть себе справами- Якщо у вас є можливість, почніть знову робити те, що вам завжди подобалося і не вимагало великих зусиль.
- Слідкуйте за режимом дня. Щоб налагодити його, виконуйте обов'язкові рутинні справи, що не потребують рефлексії. Якщо встановити режим неможливо, постарайтеся ввести в розклад хоча б 1-2 дії, які ви можете виконувати приблизно в один і той же час щодня.
– Вирішуйте нескладні побутові питання, щоб поступово повертати почуття контролю над своїм життям.
- Якщо відчуваєте сили, допомагайте іншим у побутових справах. Це дозволить відчути, що ви не одні.
Вероніка Шевчук