1. Прикривання рота.
Пам'ятайте трьох мавпочок? Нічого не бачу, нічого не чую, нічого не говорю. Одним з жестів обману є прикривання рота.
2. Дотик до носа.
Пам'ятаєте казку про Піноккіо, де його ніс починав стрімко зростати, коли він брехав? Насправді фізично цей процес і справді відбувається - в організмі виділяються особливі речовини кателохаміни, які призводять до подразнення слизової носа, також підвищується тиск, посилюється кровотік і ніс і справді трохи збільшується. Але це не помітно, зате помітно, як ваш співрозмовник починає тягнутися до носа і чухати його.
3. Потирання очей.
Коли дитина не хоче на щось дивитися, вона закриває очі долоньками. У дорослої цей жест трансформується в потирання ока. Таким чином мозок намагається блокувати щось неприємне для нас (обман, сумнів або неприємне видовище). У чоловіків це більш виражений жест - вони труть очі, начебто їм смітинка в око потрапила. У жінок цей жест менш помітний і цілком може зійти за поправлення макіяжу, так як пані зазвичай потирають акуратно пальчиком нижню повіку. Але і тут варто бути уважним - раптом і справді смітинка потрапила або вія!
4. Потирання мочки вуха.
Це жест «нічого не чую». Зазвичай він супроводжується поглядом в сторону. Варіанти цього жесту: потирання мочки, чухання шиї за вухом, колупання (вже вибачте) у вусі або скручування його в трубочку.
5. Чухання шиї.
Як правило, люди роблять це вказівним пальцем тієї руки, якою вони пишуть. У середньому людина чухає шию 5 разів на день. Цей жест означає сумнів. Тобто якщо вам людина говорить щось на кшталт «Так-так! Я з вами абсолютно згоден »і при цьому тягнеться, щоб почухати шию, це означає, що насправді він не згоден і сумнівається.
6. Відтягування комірця.
Знайомий жест, правда? Як-ніби стає душно і людині важко дихати. Обман призводить до підвищення тиску і посиленого потовиділення, особливо якщо обманщик боїться бути спійманим на брехні.
7. Пальці в роті.
Найяскравіший персонаж з пальцем у роті, це Доктор Зло з фільму про Остіна Пауерса. Він практично завжди тримає свій мізинець біля рота. Це несвідома спроба людини повернутися в стан безпеки, яка зазвичай асоціюється з дитинством і смоктанням тієї ж соски. Доросла людина смокче сигару, трубку, дужки окулярів, ручку або жує гумку. Більшість дотиків до рота пов'язані з обманом, однак це також говорить ще і про те, що людина потребує схвалення. Можливо вона бреше бо боїться, що правда вам не сподобається.