Багато хто не розуміє, причому тут їжа, якщо чистиш зуби два рази на день і регулярно ходиш до стоматолога. Про те, як різні продукти допомагають боротися з карієсом, розповідає Олексій Болячін, лікар-стоматолог, к.м.н., експерт Colgate з проблем діагностики та профілактики карієсу.
Шкідливі для зубів продуктиПро те, що солодке шкідливо для зубів знають всі від малого до великого. Давайте розберемося, чому.
У порожнині рота мешкають мільйони бактерій, це абсолютно нормально і не повинно вас лякати. Але деякі з них, звані карієсогеннимі, харчуються з нами "за компанію" і переробляють вуглеводи їжі в органічні кислоти. А ті, у свою чергу, згубно діють на емаль зубів і поступово погіршують її стан. Але хіба вуглеводи містяться тільки в солодкому? Аж ніяк ні, просто там їх найбільше.
Не менш небезпечні і такі високовуглеводні продукти, як макарони, хліб, рис і навіть гречка. І чим більш "в'язку" і прилипаючу текстуру має блюдо, тим гірше. З цієї причини вівсяна каша може бути небезпечніша морозива.
Окремо варто сказати і про сухофрукти, якими зараз так модно замінювати солодощі - за ймовірністю спровокувати розвиток карієсу вони мало чим поступаються цукеркам. Але це не означає, що потрібно повністю переходити на білкове харчування. Чистіть зуби двічі на день якісною зубною пастою, після їжі використовуйте ополіскувачі для порожнини рота і зубну нитку, відвідуйте стоматолога для профілактичних оглядів раз на півроку і зміщайте "рівновагу" у своєму меню на користь продуктів, корисних для зубів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як відбілити зуби за допомогою бананаКорисні для зубів продуктиМолочні продукти і сир. Підтримують нормальну кислотно-лужну рівновагу в порожнині рота, збільшують утворення слини (вона нейтралізує дію каріесогенних бактерій) і відновлюють емаль.
Зелений чай. Містить катехіни, що знищують бактерії, які утворюють зубний наліт. До речі, зелений чай допомагає боротися і з неприємним запахом з рота.
Насіння кунжуту. Є найбагатшими джерелами кальцію. Їх можна додавати в усі страви або їсти просто так, краще у вечірній час, оскільки кальцій засвоюється вночі.
Ківі. Допомагає швидко заповнити дефіцит вітаміну С, без якого швидко погіршується стан ясен. А від здоров'я ясен безпосередньо залежить і "самопочуття" зубів.
Цибуля. Містить сполуки сірки, що знищують бактерії в порожнині рота. Найкраще їсти свіжу цибулю, наприклад, додаючи в салати.
Селера. Під час жування кореня селери зуби механічно очищаються, а приємним доповненням є посилення виділення слини. Як ми вже знаємо, це важливо для здоров'я емалі.
Васабі. Японський хрін васабі відмінно пригнічує ріст і розмноження каріесогенних бактерій.
Чиста питна вода. Оскільки слина складається в основному з води для захисту зубів від карієсу важливо пити чисту воду. І намагатися не допускати відчуття сухості в роті, особливо якщо ви палите або п'єте алкогольні напої.