Ми звикли до того, що найбільше потрібно побоюватися перших весняних овочів: саме в них, на думку більшості, міститься найбільша кількість нітратів. Але не все так просто.
Восени багато видихнули вільно: ура, на прилавках нарешті з'явилася велика кількість овочів за прийнятною ціною, і більше можна не боятися нітратів, як це трапляється ранньою весною. Але, як з'ясувалося, небезпека підстерігає нас круглий рік.
Нітрати є практично в будь-якому продукті і в маленькій дозі не становлять небезпеку для організму, але все ж варто їх уникати, так як вони все ж є хімічними речовинами і можуть завдати істотних шкоди організму, тим більше - ослабленому (на тлі осінніх інфекцій і простуд кожен другий організм - ослаблений).
Добовий допустима норма нітратів для людини - п'ять міліграмів на один кілограм ваги. В першу чергу нітрати містяться в рослинних продуктах - овочах, фруктах і зелені. Їм нітрати необхідні для того, щоб виробляти органіку з мінеральних солей. Найменше шкідливих речовин міститься в фруктах і зернових культурах, тому їх можна їсти без побоювання.
А тепер про продукти, яким варто приділити особливу увагу. Найбільшу небезпеку таять в собі сезонні осінні овочі, такі як картопля, буряк, помідори, капуста, зелень (кріп і петрушка). Найпростіший спосіб зрозуміти, чи є в овочі нітрати - спробувати його на смак. Якщо смак незвичний, занадто різкий або, навпаки, практично відсутній - значить, в продукті є хімічні речовини. Другий спосіб - перевірити овочі за допомогою індикаторного паперу.
Найбільша кількість нітратів міститься в буряку і може досягати позначки 4000 мг на один кілограм. Найбільше нітратів накопичується в верхівці овоча і в хвостику.
Друге місце займає зелень - це 4000-5000 мг на один кг. При вживанні зелені старайся обрізати стеблинки, в них накопичується найбільше нітратів.
Також в список нітратних продуктів потрапляє білокачанна капуста. Найбільше хімікатів у верхніх листках капусти, тому перед приготуванням їх варто обривати.
Для того, щоб позбутися від нітратів, що містяться в картоплі, потрібно її відварювати. Найкраще готувати картоплю "в мундирі".