Чай є одним з найпопулярніших напоїв у світі. Десятки досліджень показали, що він володіє різними перевагами для здоров'я, в числі яких профілактика багатьох хронічних захворювань
Проте існує декілька поширених помилок, які любителі чаю часто допускають при його приготуванні. Повністю звести нанівець корисні властивості напою вони не можуть, але надають руйнівну дію на деякі важливі сполуки.
Занадто гаряча вода
Багато експертів сходяться на думці про те, що чай не можна заварювати тільки що закипілою водою. Справа в тому, що вона вбиває смакові властивості чайного листя, роблячи напій гірким. Крім того, гаряча вода може руйнувати делікатні антиоксиданти - катехіни, які і роблять його таким корисним.
Однієї температури води, придатної для приготування всіх видів чаю, не існує. Наприклад, зелений чай варто заварювати при температурі не вище 85 градусів за Цельсієм, а чорний можна заварити при 95 градусах. Найкраще знімати чайник з вогню, коли вода тільки починає пузиритися.
Занадто довго заварюється
Фахівці радять позбутися від звички "заварити чай і забути про нього". Як і температура води, тривалість заварювання залежить від виду чаю. Білий чай повинен настоюватися від однієї до трьох хвилин, зелений - три хвилини, а чорний - три-п'ять хвилин. Якщо чекати надто довго, то в напої почнуть вироблятися дубильні речовини, що негативно позначиться на травленні.
Занадто мало заварюється
Якщо чай не встиг досить настоятися, є ризик не отримати від нього ніякої користі. Згідно з дослідженням Food Chemistry, в залежності від хімічного складу чаю, сполуки починають вивільнятися на певних етапах процесу заварювання. Перші з'єднання, які з'являються після занурення чайного листя в воду, впливають на аромат і смак чаю. Після цього вивільняються корисні мікроелементи - флавоноїди і поліфеноли, а також кофеїн. Потім "виходять" важчі мікроелементи і гіркі таніни. Якщо заварювати чай швидко, можна упустити всі його переваги.
Чай в пакетиках
Такий чай може бути дуже зручний, але це далеко не найкращий варіант для здоров'я. Вся справа в тому, що зазвичай в нього кладуть зламані чайні стебла і листочки, які багато хто називає просто "пилом". Ці подрібнені продукти містять менше ефірних масел і виділяють більше гірких танінів, ніж цільнолистовий чай. Більш корисною альтернативою може стати чай в "пірамідках". Як правило, це чаї більш високої якості, а пакет спеціально розроблений для забезпечення оптимального доступу води. Він також має перевагу перед традиційними чайними пакетиками, оскільки останні часто являють собою оброблений папір, який може виділяти в напій шкідливі хімічні речовини.