Вживання вітаміну D знижує ризик розвитку аутоімунних захворювань, таких як артрит, в середньому на 22%, а включення до раціону омега-3 жирних кислот знижує подібний ризик на 15%. Такого висновку дійшли американські вчені за підсумками подвійного сліпого дослідження під контролем плацебо
Вчені виявили користь риб'ячого жиру та вітаміну D для людей похилого віку
Основними учасниками дослідження стали жінки старше 55 років та чоловіки старше 50, середній вік піддослідних – 67,1 року. Їм давали вітамін D у дозуванні 2000 МО/добу та омега-3 жирні кислоти у дозуванні 1000 мг/добу, спостереження тривало понад п'ять років. Метою вчених було з'ясувати, наскільки ці добавки вплинуть на виникнення переважно ревматоїдного артриту, ревматичної поліміалгії, аутоімунного тиреоїдиту щитовидної залози (АІТ) та псоріазу.
З'ясувалося, що захворюваність на аутоімунні хвороби сукупно в групах, які приймали вітамін D і омега-3, була нижчою, ніж у групі, що приймала плацебо. Причому у випадку з групою, яка приймала вітамін D, вже за перші два роки спостережень ризики захворіти знизилися значно, тоді як у групі, яка приймала омега-3, такої швидкої позитивної динаміки не спостерігалося. Пізніше з'ясувалося, що більше користі від лікування вітаміном D отримують люди з нижчим індексом маси тіла, а більше користі від прийому омега-3 жирних кислот отримують люди, у сімейному анамнезі якого вже були аутоімунні захворювання.
Клінічна значимість проведеного дослідження названа високою, оскільки обидві харчові добавки нетоксичні і добре переносяться групами ризику аутоімунних захворювань, у тому числі літніми людьми. Однак для визначення потреб організму в подібних добавках медики рекомендують відвідати терапевта та не займатися самолікуванням.
Аутоімунні захворювання, при яких імунна система людини починає сприймати власні тканини як чужорідні та атакувати їх, є третьою за рахунком причиною захворюваності у промислово розвинених країнах та головною причиною смертності серед жінок, йдеться у дослідженні. Ризик їх виникнення зростає з віком і лягає важким соціальним та фінансовим тягарем на людину через відсутність ефективних методів лікування.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
7 ознак, що дитина не висипається
Що не можна забороняти дітям?
Салат з крабовими паличками, сиром і помідорами
Класичний чізкейк з мандаринами: зможе приготувати кожен