Ми всі знаємо, що ця ягода дуже корисна, але не для всіх.
кавун
На жаль, навіть така соковита, солодка і, здавалося б, невинна ягода, як кавун, може завдати шкоди здоров'ю. Дійсно, через виражений сечогінний ефект кавун не варто їсти людям із захворюваннями нирок та порушеннями сечовипускання, наприклад, із сечокам'яною хворобою та простатитом.
Краще утриматися від поїдання кавуна також при наявних порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту. А також не варто пригощати кавуном дітей віком до 3-х років. Малий вік та розлади ШКТ – протипоказання для поїдання кавуна.
А ще річ у тому, що м'якоть кавуна легко накопичує токсини та нітрати, служить благодатним ґрунтом для розмноження бактерій. Тому найменше порушення агротехнологій вирощування баштанних, або огріхи транспортування, зберігання або правил реалізації ягоди може перетворити ласий продукт на харчову бомбу для вразливого через вік або наявні розлади організму. Чи варто ризикувати?
І дуже важливо наголосити, що найменші шанси отруїтися кавунами в серпні та вересні, коли вони вже масово достигають на баштанах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Чому діти не сплять ночами?
Стать майбутньої дитини можна вирахувати за іменами батьків
Легендарний вафельний торт буде ще смачнішим з цим рецептом (відео)
Вареники по-полтавськи - наче пухкі хмаринки з начинкою