1. Просити про збільшення зарплати найчастіше збираються у зв'язку з новими обов'язками і збільшився обсягом роботи. Основне, що слід враховувати при зверненні до начальства, - вибір відповідного часу, вміння перелічити всі свої заслуги перед компанією, барвистість опису обсягів вашої відповідальності і діяльності, нагадування про свою освіту та підвищенні кваліфікації. Також, безумовно, мають значення досвід і професіоналізм.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 звичок, з якими пора зав'язувати2. Не варто вказувати на інфляцію і подорожчання, «те, як у інших» і «життєві обставини». Самі боси запевняють, що найважливіше для співробітника - вірне обгрунтування свого прохання. Надбавку отримає той, що присвячує себе своїй справі. Зарплату підвищують, насамперед, за заслуги і внесок у розвиток організації. Начальники хочуть бачити цілеспрямованість працівників!
3. Враховується і всебічне виконання посадових обов'язків, велика зона відповідальності і завантаженість важливою роботою. Також переконливо може прозвучати мова про уміннях, стараннях і досвіді, - але все це повинно бути підкріплено фактами, тобто конкретним діями.
4. А ось на аргументи які вказуватимуть що у колег зарплата більше чи вона краща у представників вашої професії у інших фірмах або ж погроза звільнення - більшість роботодавців не реагує ... Найстрашнішою помилкою при проханні про підвищення керівники вважають відсутність переконливої аргументації. До того ж, співробітники нерідко висувають завищені вимоги, що не відповідають їх діяльності на благо компанії.
Нагадуємо, раніше ми писали про те
чому не треба заводити службові романи.