Своєрідність її полягає в тому, що в їжу вживаються тільки зелені овочі і фрукти. Це салат, цибуля, шпинат, спаржа, брюссельська капуста, зелений перець, кабачки, ківі, зелені яблука, огірки, брокколі і т.д. Зелена дієта передбачає спалювання жирів без нанесення шкоди організму в цілому, при цьому вона не так жорстока, як інші.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи потрібно для схуднення користуватись калькулятором калорійДля тих, хто не може подолати тяги до цукру, дієта рекомендує зелені яблука – вони не тільки багаті клітковиною, а й в запеченому вигляді, досить солодкі. Для насичення організму протеїном дієта передбачає вживання в їжу молока, яєць, курячої грудки або нежирного стейка, риби, м’яса кролика, дичини. Ці продукти, до того ж, забезпечать надходження тваринних жирів, достатніх для того, щоб організм отримав все необхідне, але без надлишку. З рослинних жирів перевага віддається оливковій олії.
Якщо ви не займаєтеся фізичними вправами, вам буде потрібно пити 2 літри води в день, для тих же, хто веде активний спосіб життя, обсяг слід збільшити вдвічі – до 4-х літрів.
Загальні принципи, на яких базується зелена дієта, такі:
- Прийоми їжі відбуваються через півтора-2:00 невеликими порціями;
- Вечеряємо тільки один раз (!);
- Вуглеводи (борошняне, солодке, картопля, кукурудза, сухофрукти, фрукти, рис) – це ворог;
- Продукти, багаті клітковиною, містять тільки слідові кількості вуглеводів, – друг;
- Риб’ячий жир корисний, страви з риби вітаються, але без переїдання;
- Пити потрібно не менше двох літрів на день.