В книзі Дена Бюттнера "Правила довголіття", автор досліджує спосіб життя жителів «блакитних зон» - п'яти регіонів в Європі, Латинській Америці та Азії (а точніше: Ікарі, Греція, Окінави, Японія; Ольястро, Сардинія, Італія; Лома Лінда, Каліфорнія, США; Ніко, Коста-Ріка) , де дослідники виявили найвищу концентрацію довгожителів у світі. І відрізняють цих довгожителів не тільки особливий раціон. Вони дуже багато рухаються. Вони приділяють час зняттю стресу. Вони належать до громад, часто релігійних, які стимулюють їх підтримувати здоровий спосіб життя. І вони живуть великими сім'ями.
Але особливої уваги заслуговує саме те, що і в яких кількостях вони їдять. Ось чому Ден Бюттнер, дослідник National Geographic, написав наступну книгу «Секрет блакитних зон» (The Blue Zones Solution).
Ось кілька загальних правил для всіх зон:
- Припиняйте їсти, коли ваш шлунок повний на 80%.
- На пізній обід і вечерю з'їдайте найменшу частину добового раціону.
- Харчуйтеся в основному рослинною їжею, зробивши акцент на бобових. М'ясо їжте рідко і невеликими порціями. Жителі «блакитних зон» їдять м'ясо не частіше п'яти разів на місяць.
- Вживайте алкоголь помірно і регулярно.
Розповім і про деякі особливості раціону кожної з «блакитних зон».
Ікарія, Греція
Середземноморська дієта допомагає підтримати функції головного мозку і запобігти хронічні захворювання. «Від інших місць в регіоні раціон жителів цієї зони відрізняє акцент на картоплі, козячому молоці, меді, бобових (особливо нуте, спаржевої квасолі і сочевиці), дикої зелені, деяких фруктах і відносно невелика кількість риби».
На Ікарі є свої суперпродукти для довголіття: сир фета, лимони, шавлія і майоран (жителі додають ці трави в свій щоденний чай). Іноді в Ікарі їдять небагато козячого м'яса.
Окінава, Японія
Окінава - одні з лідерів за кількістю столітніх людей в світі: близько 6,5 чоловік на 10 тисяч жителів (порівняйте з США: 1,73 на 10 тисяч). Дієтична історія тут складніша, ніж в деяких інших «блакитних зонах». Як пише Бюттнер, багато місцевих харчові традиції були втрачені під впливом Заходу. У другій половині XX століття жителі острова стали їсти менше морських водоростей, куркуми і солодкої картоплі, більше рису, молока і м'яса.
Проте окинавци зберегли традицію щодня з'їдати щось «від землі» і «від моря». Серед їх продуктів для довголіття - гіркі дині, тофу, часник, неочищений рис, зелений чай і гриби шиітаке.
Сардинія, Італія
На цьому острові співвідношення чоловіків у віці ста років до жінок того ж віку один до одного. Це досить незвично: у решті світу на п'ять столітніх жінок припадає лише один чоловік.
У раціоні місцевих довгожителів - козяче молоко і овечий сир пекоріно, помірна кількість вуглеводів (лаваш, хліб на заквасці, ячмінь), багато кропу, бобових, нуту, помідорів, мигдалю, чаю з розторопші і виноградного вина. За словами Бюттнера, самі сардинці пояснюють своє довголіття «чистим повітрям», «вином місцевого виробництва» і тим, що вони «займаються любов'ю щонеділі». Але дослідники виявили ще одну цікаву обставину: тих самих овець, з молока яких роблять пекорино, пасуть в гористій місцевості, тому довгожителів доводиться постійно підніматися в гори і знову спускатися на рівнину.
Лома Лінда, США
В американській «блакитний зоні» живуть адвентисти сьомого дня, вони уникають тютюну, алкоголю, танців, перегляду фільмів і ЗМІ. Адвентисти цієї зони мають найнижчі показники серцево-судинних захворювань і діабету в США і дуже низькі показники ожиріння. Їх «біблійна дієта» заснована на рослинній їжі (злаки, наприклад вівсянка і хліб з цілісної пшениці, фрукти, зокрема авокадо, боби, горіхи та овочі, соєве молоко). У раціон також входить лосось. Деякі їдять невелика кількість м'яса. Цукор під забороною. Один з столітніх жителів Лома-Лінди розповів Бюттнера: «Я категорично проти цукру, за винятком природних джерел, таких як фрукти, фініки або інжир, я ніколи не їм рафінований цукор і не п'ю газовані напої».
Півострів Ніко, Коста-Ріка
Одна зі страв, яке Бюттнера приготувала 99-річна мешканка Ніко (а зараз їй вже 107 років), складалося з рису і квасолі, а на гарнір - сир і кінза на кукурудзяних коржиках і зверху яйце. Яйце місцеві довгожителі додають практично в кожну страву.
Як пише Бюттнер, «секрет дієти жителів Ніко - це" три сестри "мезоамериканські сільського господарства: квасоля, кукурудза і сквош». Ці три головні продукту плюс папайя, ямс і банани живлять довгожителів регіону протягом століть.
Спробуйте адаптувати основні принципи харчування «блакитних зон» до свого раціону! А на допомогу вам, як завжди, рекомендую свій додаток з простими рецептами з рослинних інгредієнтів.