Хурма - ягода ситна і досить солодка. Однак, калорійність плодів низька - в 100 г всього 53-60 кілокалорій. Харчових волокон в хурмі більше, ніж в яблуках. Стиглі плоди сприяють поліпшенню роботи шлунково-кишкового тракту, печінки, зору, нормалізують роботу шкіри і статевих залоз.
Хурма корисна сердечникам через те, що містить багато калію. Цей продукт може замінити валокордин. З'їдайте по 2-3 плоди хурми щодня. Згідно з дослідженнями шотландських вчених, в боротьбі з атеросклерозом хурма випереджає навіть яблука.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зміцнити імунітет допоможе хурмаПлоди хурми прекрасно виганяють глистів, а бактерицидні властивості сприяють усуненню кишкових і бронхо-легеневих інфекцій при епідеміях.
Сік хурми допомагає позбавитися від хронічної діареї. Розріжте 6 стиглих плодів на частини і тримайте їх в 3-х склянках окропу під кришкою 20 хв. Відвар процідіть, і приймайте по 0,5 л через кожні 4 години.
У хурмі присутні калій і цукор. Завдяки цим речовинам хурма є натуральним антидепресантом. Щоб поліпшити свій емоційний стан, зняти напругу, розслабитися після стресових ситуацій, позбутися втоми, потрібно вживати сік з хурми.
Хурма завдяки вмісту кальцію і калію сечогінні властивості. Хурма корисна для тих, хто хоче скинути зайві кілограми. Вона має не тільки вітаміни і мінерали, а й клітковину, яка здатна добре насичувати організм при низькій калорійності. Також хурма дозволяє зняти набряки і позбутися від зайвої води в організмі.
Плоди хурми здатні покращувати зір через вміст бета-каротину. Лікарі кажуть, що якщо їсти фрукт регулярно, то зір стане чіткішим.
Увага! Не рекомендується вживати хурму людям з порушенням роботи підшлункової залози і з цукровим діабетом, тому що продукт містить 25% сахарози.
Цей фрукт не варто вживати людям в післяопераційний період. Хурма також протипоказана в тому випадку, якщо у людини є проблеми з кишечником.