Всім нам потрібно вміти розпізнати в себе гіпертонію.
Важливу роль відіграє спадковість та зовнішні фактори: (клімат; неправильне харчування, особливо надмірне споживання кухонної солі, погана питна вода; шкідливі умови праці; неправильний відпочинок, звукові та електромагнітні поля, випромінювання, дефіцит вітамінів та мікроелементів).
Варіанти перебігу гіпертонічної хвороби різноманітні та залежать від рівня підвищення артеріального тиску. На ранніх етапах гіпертонічна хвороба характеризується невротичними порушеннями: запамороченнями, головними болями (частіше в потилиці) і тяжкістю в голові, шумом у вухах, пульсацією в голові, порушенням сну, стомлюваністю, млявістю, відчуттям розбитості, серцебиттям, нудотою.
Надалі приєднується задишка при швидкій ходьбі, бігу, навантаженні, підйомі по сходах. Артеріальний тиск стійко вищий за 140-160/90-95 мм рт ст. Відзначається пітливість, почервоніння обличчя, тремор, оніміння пальців ніг і рук, типові тупі тривалі болі в серці. При затримці рідини спостерігається набряклість рук («симптом персня» — складно зняти з пальця перстень), обличчя, одутлість повік, скутість.
У пацієнтів з гіпертонічною хворобою відзначається пелена, миготіння мушок та блискавок перед очима, що пов'язано зі спазмом судин у сітківці очей; спостерігається прогресуюче зниження зору, крововиливи у сітківку можуть викликати повну втрату зору.
Якщо ви помітили щось таке в себе, то негайно звертайтеся до лікаря.