Дослідники з Німеччини і Австрії виявили, що в областях, де розвинене козоводство, дитяча смертність була значно нижче, ніж на території, де кіз не розводив. а через те, що в цьому молоці лактози значно менше, ніж в материнському і коров'ячому, його можна вживати тим, хто страждає непереносимістю лактози. Жирові кульки в козячому молоці менше за розміром, ніж у коров'ячому, тому воно практично 100% засвоюється організмом, а його жирність дорівнює 4,4%. Вважається, що цей вид молока допомагає при захворюванні шкіри, суглобів, жовчно-кам'яній хворобі, фіброміомі, лікує простудні та легеневі захворювання.
На думку англійського доктора-натуропата Уокера, найкращим є парне молоко. При температурі вище 47 градусів знищуються ензими. При необхідності козяче молоко можна зберігати в холодильнику в закритому посуді до двох днів. Українські лікарі рекомендують кип'ятити козяче молоко, якщо планується давати його дітям до 2 років. Однак, якщо ви купуєте молоко у перевіреного фермера, який може гарантувати, що його тварини здорові, краще пити сире молоко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Насіння льону: універсальне і просте лікування організмуНародні рецепти з козячого молока
Від безсоння: 1-2 склянки свіжого козячого молока за 30 хв. до сну.
Від печії: 150 мл. сирого молока після їжі. Курс лікування 3 міс.
Від анемії: 0, 5 мл молока випивати щодня. Курс лікування 1 міс.
Від туберкульозу: стакан молока підігріти до 40 градусів. Пити разом з подрібненими ядрами 3 волоських горіхів і 3 часникових зубців, 1 ч.л. меду за 2 години до їжі.
Від гіпертонії: Подрібнені ядра 3 волоських горіхів, 1 ч.л. меду на склянку козячого молока приймати щодня натще. Курс лікування 45 днів.