Тетяна Павлова каже, що порівнювати себе з іншими потрібно безпечно.
Порівняння себе з іншими
У світі вважається важливою навичка незалежної самооцінки, що передбачає відсутність звички порівнювати себе з оточенням. Проте, за словами фахівця, це не зовсім так.
Вона пояснила, що ще у 1950-х роках Леон Фестінгер розробив теорію соціальних порівнянь, яка стверджує, що порівнювати себе з іншими є природною потребою людини. Але важливо робити це правильно.
"Порівняння бувають висхідні і низхідні — ми порівнюємо себе з тими кого вважаємо кращими за себе або з тими, кого вважаємо гіршим. Також порівняння різняться за типами ідентифікації (такою ж) та контрастною (відрізняюся)", — пояснила психолог.
Фахівець наголосила, що в людській природі закладена необхідність у порівнянні, тому уникнути цього не вдасться, адже таким чином людина усвідомлює себе, оцінює особисті якості, міркування та здібності. Важливо лише робити це правильно.
Так, найбільш деструктивними в людини вважаються висхідні порівняння з контрасту. Тобто коли ми принижуємо себе через те, що хтось відрізняється від нас великим успіхом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Поради батькам, як навчити дитину захищати себе від булінгу
7 ознак, що дитина не висипається
Салат з крабовими паличками, сиром і помідорами
Класичний чізкейк з мандаринами: зможе приготувати кожен