Їжа з низьким вмістом жиру залишає відчуття голоду, яке загрожує призвести до переїдання. Такого несподіваного висновку дійшли вчені з Манчестера.
Багато дієтологів і просто любителів правильного харчування є активними прихильниками дієт з низьким вмістом жиру, які називають дуже корисними для здоров'я. Але насправді шанувальники цього раціону після вживання подібних страв почуваються ще голоднішими, як встановили експерти. А все тому, що такі рекламні слогани, як "низький рівень жиру" або "здорове харчування", змушують людей вірити в те, що вони недоотримують якихось ключових компонентів із звичайних продуктів, що викликають насичення. Відбувається психологічний вплив на мозок людини. Вживаючи "здорове харчування", він думає, що не поглинає шкідливіших, але ситних продуктів, через що у нього зростає апетит.
Вчені вважають, що цей цікавий феномен може пояснити, чому перебувати на дієті так складно. При будь-якій дієті мозок починає виступати проти людини і переконувати її в тому, що та голодна. Будь-який так званий дієтер постійно відчуває голод, коли вживає здорову їжу, тому що переконаний, що в ній немає компонентів, що забезпечують бажану ситість. На жаль, реклама корисного харчування народжує у свідомості людини стійке відчуття того, що їй доведеться голодувати.
Для того, щоб цього позбутися, автори дослідження рекомендують додавати в так звану здорову їжу спеції для вираженого смаку. Інакше перед людьми, що перебувають на дієті, постійно виникатиме спокуса щось перехопити між основними прийомами їжі. А ось ці самі перекуси якраз і забезпечують значний набір калорій, що призводять до зайвої ваги.