Кориця - одна з таких помічниць у боротьбі з поганим настроєм. Її виготовляють з кори дерева, яку збирають під час сезону дощів з травня по жовтень. Кориця має приємний запах, її зазвичай додають у випічку та інші страви. Фітотерапевти рекомендують включати корицю в збори в якості засобу, що поліпшує настрій, при неврозах, депресії, зниженні пам'яті і розумової працездатності, розсіяному склерозі і після перенесеного інсульту.
У куркуми теж чимало своїх корисних властивостей. Ця спеція з легким пекучим присмаком покращує роботу шлунково-кишкового тракту, очищає організм від шлаків і токсинів і покращує роботу нирок. Крім того, ця пряність сонячного кольору сприяє підтримці оптимізму та гарного настрою, жене геть похмурі думки і меланхолію. В Індії куркуму додають в чай і пряне молоко, страви з рису і бобів, а також в молочні страви. У Європі жовтий порошок куркуми додають у бісквіти, омлети, сир, використовують для підфарбовування маргарину і страв з рисом і сиром. Але використовувати цю пряність потрібно акуратно, щоб не зіпсувати смак страви.
М'ята - це одна з найбільш ароматних прянощів з запахом і смаком ментолу. М'яту додають в чай, вона надає напою свіжість і корисні властивості. Стародавні римляни і греки були переконані, що запах м'яти освіжає не тільки дихання, але й розум, тому вчені мужі носили на головах м'ятні вінки. Листя м'яти використовували при прибиранні приміщень, щоб поліпшити запах, створити гарний настрій і показати гостям, що їм раді. М'ята - це заспокійливий засіб при нервових розладах і депресіях. Також запах м'яти підвищує концентрацію і робить загальну зміцнювальну дію.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 15 способів використання м'яти з користюЦе далеко не повний список прянощів, які допоможуть вам поліпшити настрій, прогнати нудьгу і зміцнити здоров'я. Додавайте їх в їжу, а прянощі у вигляді масел використовуйте в ароматерапії. Тільки будьте акуратні, у деяких прянощів є ряд протипоказань до застосування, тому консультація фахівця не буде зайвою.