Жінці хочеться бути досконалою від самих п'ят до кінчиків волосся. На жаль, волосся не завжди радують своєю досконалістю. Виправити це допоможе спеціальна дієта для волосся.
Правильне харчування - запорука краси
1. Випадання волосся. Якщо ваші аналізи стану щитовидної залози, гормональної та імунної системи в нормі, випадання волосся може бути пов'язано з нестачею протеїнів, цинку або селену в організмі. Цинк забезпечує репродукцію клітин, ріст та відновлення тканин, його недолік перешкоджає росту волосся. Селен діє як антиоксидант, посилює імунну систему і підтримує правильне функціонування організму, в тому числі і ріст волосся.
Рекомендоване харчування: Продукти з високим вмістом цинку: морепродукти, птиця, червоне м'ясо і молюски. Яйця і молоко теж містять цинк, але в менших кількостях. Вегетаріанцям можна порадити бобові і насіннячка. Бразильський горіх, органічне м'ясо, тунець - багаті протеїнами і селеном. Можна використовувати харчові добавки, проте високий вміст цинку в деяких випадках пов'язують з виникненням раку простати у чоловіків.
2. Передчасна сивина. Сивина, що з'явилася в волоссі завчасно, ймовірно, пов'язана з нестачею вітаміну В12 у вашому організмі. Здорове, сильне волосся потребує постійного притоку крові і кисню, а вітамін В12 безпосередньо пов'язаний з виробленням гемоглобіну. Таким чином, якщо у вас спостерігається дефіцит вітамінів групи В, ваше волосся недоотримує необхідний їм кисень і приплив крові. Якщо збільшити рівень вмісту вітаміну В12 в організмі, можна відновити деякі долі передчасно посивілого волосся.
Рекомендоване харчування: Продукти з високим вмістом В12: молюски, ракоподібні, печінка, яловиче м'ясо і баранина, лосось, сардини, тунець, молочні продукти - йогурт і молоко. Вегетаріанцям, чутливим до продуктів тваринного походження, можна порадити приймати спеціальні вітамінні добавки.
3. Тьмяне волосся. Навіть не відкриваючи глянцеві журнали з фотографіями зірок, ми добре знаємо, що блискуче волосся - ознака здоров'я і життєвої сили. Вам немає необхідності витрачати гроші на безліч спеціальних засобів для сяйва волосся, якщо ви можете просто збільшити вміст протеїну і заліза, додавши потрібні продукти у вашу дієту.
Оскільки волосся складаються в основному з протеїнів, їх недолік і дефіцит заліза не дають можливість організму заповнювати втрачені природним чином волосся. Важливо, однак, щоб споживані в продуктах білки не містили високу концентрацію жирів, що в свою чергу різко збільшує вироблення тестостерону, що є однією з причин випадіння волосся.
Рекомендоване харчування: Продукти з високим вмістом заліза: яловича печінка, шпинат, устриці. Пісні білки - риба, курча, соя, нежирні молочні продукти, яйця і мигдаль. Приймати спеціальні добавки, що містять залізо, потрібно обережно: занадто мало або занадто багато заліза може викликати серйозні проблеми зі здоров'ям (тільки за рекомендацією лікаря!).
4. Сухе волосся. Звичайні причини виникнення сухості і ламкості волосся - зовнішні, наприклад, гаряче укладання, хімічні барвники, хлор. Якщо ви не грішите усім перерахованим вище, і ваш доктор не знаходить медичних причин, вам варто додати в раціон харчування більш жирну їжу. Справа в тому, що шкіра вашої голови не виробляє достатню кількість шкірного жиру для мастила волосся. Отже, продукти, що містять жирні кислоти Omega-3, що підсилюють циркуляцію крові і ріст клітин, а також допомагають волосяним фолікулам активно вбирати живильні речовини.
Рекомендоване харчування: Включіть в свою дієту лосось, волоські горіхи, насіння чиа, насіння льону. Інша можливість - використовувати оливкову олію, кокосове і мигдальне масло у вигляді маски для волосся. Втирайте масло у волосся на ніч, а вранці ви помітите, що ваше волосся стало м'якшими і більш гладкими.
5. Лупа. Лупа - або себорейний дерматит - це стан, при якому виникає сухість, подразнення, лущення шкіри скальпа, її поява характерна для людей з недоліком цинку і жирних кислот в організмі.
Рекомендоване харчування: Кіноа, квасоля, горіхи, сочевиця, апельсини - містять велику кількість цинку. Такі продукти, як льон, мигдаль, листова зелень, цільнозернові каші і яйця є джерелом жирних кислот.